Na hlavný obsah

Napoleonov meč vydražili za takmer tri milióny dolárov

Nosil ho počas štátneho prevratu.

Meč, ktorý nosil Napoleon Bonaparte počas štátneho prevratu v roku 1799, a päť jeho strelných zbraní vydražili v Spojených štátoch za viac než 2,8 milióna dolárov (2,5 milióna eur), uviedla v utorok (7. 12.) agentúra AFP.

Sadu pozostávajúcu z meča a piatich zdobených pištolí vydražila 3. decembra aukčná spoločnosť Rock Island Auction Company v štáte Illinois. Meno kupca, ktorých ich vydražil cez telefón, nie je známe.

Odborníci odhadovali, že Napoleonove zbrane by sa mohli predať za sumu 1,5 až 3,5 milióna dolárov (1,33 až 3,1 milióna eur). Za presne 2,87 milióna dolárov (2,54 milióna eur) si nový majiteľ „prináša domov veľmi vzácny historický kúsok,“ uviedol riaditeľ aukčnej siene Kevin Hogan.

Meč spolu s pošvou bol v dielni zbrojára Nicolasa-Noela Bouteta vo Versailles a Napoleon Bonaparte ho nosil počas štátneho prevratu 18. brumaira roku VIII podľa revolučného kalendára (teda 9. novembra 1799 kalendára gregoriánskeho).

Uvádza sa to v katalógu spoločnosti Rock Island Auction Company, ktorá o sebe tvrdí, že je najvýznamejším „dražiteľom zberateľských strelných zbraní, čepeľových zbraní a vojenského vybavenia“ na svete.

Napoleon, korunovaný za cisára 2. decembra 1804, daroval tento meč generálovi Jeanovi-Andocheovi Junotovi. Keď generál zomrel, jeho manželku nútili predať ho, aby splatila dlhy. Zbraň sa potom dostala do múzea v Londýne a potom k americkému zberateľovi.

Francúzsko si na jar pripomenulo 200. výročie úmrtia Napoleona Bonaparteho (5. mája 1821). Slávny Korzičan je jednou z najrozdeľujúcejších postáv francúzskych dejín, jeho obrovský prínos k vytvoreniu moderného štátu je v protipóle s pomermi v imperiálnej monarchii a vojnovým štváčstvom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet