Na hlavný obsah

Nórsko sprísňuje opatrenia, na večierku v Osle sa nakazili desiatky ľudí

Variant omikron zistili zatiaľ u jednej osoby.

Nórsko sprísňuje opatrenia, na večierku v Osle sa nakazili desiatky ľudí
Očkovacie stredisko v Nórsku. Foto: TASR

Nórske úrady vo štvrtok (2. 12.) oznámili zavedenie nových protipandemických opatrení v oblasti hlavného mesta Oslo po tom, čo sa desiatky zaočkovaných osôb nakazili koronavírusom na vianočnom večierku, pričom najmenej u jednej osoby zistili prítomnosť nového variantu omikron. Informovala o tom agentúra AFP.

Nosenie rúšok bude povinné vo verejnej doprave, obchodoch či taxíkoch v prípade, že nebude možné dodržať fyzický odstup. Úrady odporúčajú prácu z domu, pričom na súkromných akciách v interiéri sa môže zhromažďovať najviac 100 osôb.

Na firemnom večierku v Osle sa zúčastnilo 120 ľudí, všetci boli zaočkovaní. Koronavírusom sa ich nakazila približne polovica. Odborníci predpokladajú, že zrejme u viacerých účastníkov sa potvrdí nákaza variantom omikron.

Variant omikron sa ľahko prenáša

„To naznačuje, že tento vírus sa veľmi ľahko prenáša a vakcína nechráni dobre pred nákazou. Dúfame a veríme, že chráni aspoň pred vážnejším priebehom, ale nevieme, do akej miery,“ uviedla ministerka zdravotníctva Ingvild Kjerkolová, ktorá označila situáciu za „veľmi znepokojivú“.

Ak sa variant omikron potvrdí u všetkých nakazených účastníkov večierka, pôjde o najväčšie potvrdené ohnisko tohto variantu v Európe.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) dosiaľ eviduje v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru 79 prípadov nákazy variantom omikron.

V Nórsku pribudlo za posledných 24 hodín 3 780 nových prípadov nákazy. Pribudlo aj sedem obetí. Krajina eviduje spolu 181 578 aktívnych prípadov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet