Osobnosťou tohto roka je podľa magazínu Time všestranný vizionár Elon Musk, známy okrem iného úsilím zapojiť sa do úspešného dobývania vesmíru vrátane sna o kolonizácii Marsu. Americký týždenník o tom v pondelok (13. 12.) informoval na svojich internetových stránkach.
Time vyberá osobnosti roka už 94 rokov. Vlani za ne označil amerického prezidenta Joea Bidena a viceprezidentku Kamalu Harrisovú. O rok skôr vybral švédsku ekologickú aktivistku Gretu Thunbergovú. Mala vtedy 16 rokov a bola najmladším človekom, ktorému sa zatiaľ tohto ocenenia dostalo.
Elon Musk (@elonmusk) is TIME’s 2021 Person of the Year #TIMEPOY https://t.co/8Y5BhIldNs pic.twitter.com/B6h6rndjIh
— TIME (@TIME) December 13, 2021
„Najbohatší muž sveta nevlastní dom a v poslednom čase rozpredáva majetok. Vypúšťa satelity na obežnú dráhu a využíva Slnko. Riadi auto, ktoré vytvoril a ktoré nevyužíva benzín a sotva potrebuje vodiča. Lusknutím jeho prstu burza prudko stúpa alebo padá. Na každom jeho výroku visí armáda oddaných,“ charakterizuje Time tohtoročnú vybranú osobnosť, ktorá sníva o dobytí Marsu.
Musk je zakladateľom a šéfom spoločnosti SpaceX, ktorej rakety Falcon 9 a lode Dragon dopravujú náklad a ľudské posádky na obežnú dráhu okolo Zeme vrátane Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).
Vyvíja tiež dopravný systém Starship-Super Heavy na prepravu viac ako sto ton nákladu naraz alebo až sto ľudí pri výpravách do hlbokého vesmíru. Buduje tiež satelitnú sieť Starlink, ktorá má umožniť prístup na internet kdekoľvek na Zemi.
Musk je tiež šéfom americkej automobilky Tesla, riadi start-up Neuralink, ktorý vyrába mozgové čipy, a stojí na čele infraštruktúrnej firmy The Boring Company.
Time označením osobnosť roka oceňuje ľudí, ktorí mali pozitívny či negatívny vplyv na najväčšie udalosti roka. V minulosti sa osobnosťou roka časopisu Time stali napríklad aj nacistický diktátor Adolf Hitler (v roku 1938, teda ešte predtým ako rozpútal svetovú vojnu) a sovietsky diktátor Josif Stalin, ten dokonca dvakrát – v rokoch 1939 a 1942.