Na hlavný obsah

Pápež na Cypre vyzval na zjednotenie ostrova

Odslúžil omšu na štadióne v Nikózii.

Pápež na Cypre vyzval na zjednotenie ostrova
Na snímke pápež František celebruje svätú omšu v Nikózii. Foto: TASR/AP

Pápež František odslúžil v piatok (3. 12.) omšu na futbalovom štadióne v Nikózii za účasti 7000 až 10 000 ľudí. Viacerí z nich boli robotníci z Filipín a južnej Ázie, ktorí tvoria väčšinu z 25-tisícovej populácie katolíkov na prevažne pravoslávnom Cypre.

Štadión má kapacitu 22 000 miest, ale keďže sa veriaci zhromaždili iba v jednej časti, pápež napokon neurobil okruh papamobilom popred tribúny, všimla si agentúra AP.

Francúzska agentúra AFP uviedla, že medzi účastníkmi viali vlajky Libanonu, Filipín či pápežovej rodnej Argentíny.

V kázni pápež vyzval prítomných, aby v sebe pestovali „zmysel pre bratstvo“. Už vo štvrtok (2. 12.) na stretnutiach s politikmi vyzval na znovuzjednotenie rozdeleného ostrova a tiež na ústretovosť voči migrantom.

„Ak zostaneme rozdelení, ak bude každý myslieť len na seba alebo na svoju skupinu, ak sa odmietneme spájať, ak odmietneme spolu hovoriť a kráčať, tak sa z našej slepoty nikdy úplne nevyliečime,“ zdôraznil František v piatkovej kázni.

Ako gesto jednoty sa na omši zúčastnili aj dvaja pravoslávni biskupi. Najvyšší predstaviteľ cyperskej pravoslávnej cirkvi Chryzostom II., s ktorým sa pápež stretol pred omšou, uviedol, že jeho cirkev udržiava „výborné vzťahy“ so všetkými cirkvami a v uplynulých rokoch sa snažila aj o dialóg s islamskými predstaviteľmi na Blízkom východe. Tieto snahy však podľa neho prekazili extrémisti „vyvolávaním vášní“.

Polícia pred omšou zadržala 43-ročného muža, ktorý sa na štadión snažil dostať s nožom. Muž, ktorý nepochádzal z Cypru, policajtom tvrdil, že nôž mal na vlastnú ochranu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet