Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Po rozpade kapely bol ešte úspešnejší. George Michael mohol byť aj frontmanom Queenu

Legendárny spevák zomrel pred piatimi rokmi.

Po rozpade kapely bol ešte úspešnejší. George Michael mohol byť aj frontmanom Queenu
Na archívnej snímke britský spevák George Michael počas koncertu. Foto: TASR/AP

Britský popový, soulový spevák a skladateľ George Michael bol hudobnou stálicou vyše tridsať rokov. Pôsobenie v šoubiznise mu vynieslo dve prestížne ceny Grammy, niekoľko cien Ivor Novello za vynikajúce skladateľské schopnosti a vyše 110 miliónov predaných hudobných nosičov. V sobotu (25. 12.) uplynulo presne päť rokov od jeho úmrtia – dožil sa 53 rokov.

Syn cyperského Gréka mal jasný osud

George Michael, rodným menom Georgios Kyriacos Panayiotou, sa narodil 25. júna 1963 v Londýne do rodiny tvrdo pracujúceho cyperského Gréka. Od začiatku bolo všetkým okolo jasné, že ho pohlcuje záujem o hudbu, s ktorou začal už ako šestnásťročný.

Spolu s Andrewom Ridgeleym založil v roku 1981 svoju prvú kapelu s jednoduchým názvom Wham! Obaja priatelia sa poznali zo školy a v roku 1979 účinkovali v skupine Executive.

Ich spoločná tvorba vyústila do debutového albumu Fantastic, ktorý vydali v júli 1983 a na ich prekvapenie sa v okamihu dostal na prvú pozíciu hitparády.

V singlovej TOP 30 mali dvanásť piesní, šesť z nich sa dostalo na prvé miesto. Nesmiernu popularitu zoskupeniu priniesli hity ako Wake Me Up Before You Go Go, Last Christmas. V roku 1986 sa rozišli a ukončili spoluprácu.

George Michael a Robbie Williams
Na archívnej snímke sprava britskí hudobníci George Michael a Robbie Williams.Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Pokračoval sám

George Michael pokračoval v hudobnej kariére a vydal sa na sólovú dráhu. Práve tá spevákovi priniesla ešte väčší úspech ako v päťročnom účinkovaní skupiny Wham!

Výsledkom ďalšej práce bol jeho prvý sólový album z októbra 1987 s názvom Faith, ktorého celosvetový predaj prevýšil sumu 21 miliónov výliskov.

Hudobný mág dokázal napísať pieseň, ktorá je tak známa, že ju preložili takmer do všetkých svetových jazykov. Careless Whisper je tak milovaná, že už ju ani nemusel na koncertoch spievať. Sotva začalo jej slávne intro, publikum to urobilo za neho.

Britské hudobné rebríčky dobylo celkovo sedem jeho singlov a rovnaký počet albumov, pripomenula stanica BBC. Počas svojej kariéry spolupracoval s viacerými hviezdami vrátane Eltona Johna či Arethy Franklinovej.

Priznal sa k orientácii, povedal nie Queenu

Fešák s príjemným hlasom si potrpel na vizáž. Štýlové oblečenie mu navrhoval taliansky módny návrhár Gianni Versace.

Hudobník bol pre opačné pohlavie príťažlivý. O jeho skutočnej sexuálnej orientácii sa však fanúšikovia dozvedeli až v roku 1998, keď ho zatkli za necudné správanie na verejných toaletách v Los Angeles.

George Michael
Na archívnej snímke britský spevák George Michael počas koncertu.Foto: TASR
Foto: TASR

Takmer ako 30-ročný sa priznal v jednom z interview, že trpí depresiami po tom, čo prišiel o svojho partnera – dizajnéra Anselma Feleppu, ktorý zomrel na AIDS v roku 1993. Hviezda popu zápasila s mnohými problémami – zdravotnými, ale aj so závislosťami od omamných látok.

Brian Harold May, gitarista legendárnej skupiny Queen, sa po smrti speváka Freddieho Mercuryho snažil viackrát oživiť skupinu Queen. Na spoluprácu oslovil aj Georgea Michaela, ktorý 20. apríla 1992 vystupoval so skupinou Queen na benefičnom spomienkovom koncerte na počesť zosnulého lídra Queenu vo Wembley.

Na koncerte naspieval excelentne tri skladby Queenu – ’39, These are the days of our lives (s Lisou Stansfield) a Somebody to love, ktorá sa znovu i v jeho novom podaní stala obrovským hitom. Projekt ďalšej spolupráce sa však nakoniec nerealizoval.

V roku 1999 vydal George Michael platňu cover verzií s názvom Songs From The Last Century, v roku 2004 zase album Patience, na ktorom boli aj hity ako Amazing alebo Shoot The Dog.

Tvoril naďalej

Spevák koncertoval v roku 2007 aj na Slovensku. Do Bratislavy zavítal počas turné k výberovke svojich najväčších hitov Twenty Five.

V roku 2011 mu diagnostikovali ťažkú formu zápalu pľúc, pre chorobu vtedy zrušil viacero vystúpení.

Neskôr sa k hudobnej tvorbe opäť vrátil. V roku 2014 vydal album Symphonica, ktorý obsahoval najmä nezabudnuteľné verzie skladieb z jeho rovnomenného turné z rokov 2011 až 2012 so symfonickým orchestrom.

Rok 2016 bol i poslom aj smutných správ. Po veľkých osobnostiach hudobnej scény ako David Bowie, Prince či Leonard Cohen zomrel 25. decembra vo veku 53 rokov aj George Michael.

Zomrel George Michael
Na snímke pocta pre zosnulého Georgea Michaela.Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Smrť počas Vianoc

Príčinou jeho náhleho úmrtia bolo podľa jeho manažéra Michaela Lippmana zlyhanie srdca. Zomrel počas Vianoc, v čase kedy na rozhlasových staniciach po celom svete znie vianočná skladba Last Christmas, veľký hit formácie Wham!

Speváčka Mariah Careyová, autorka vianočného hitu All I want for Christmas is you, ocenila, ako George Michael, ktorý sa prihlásil k svojej homosexualite, bojoval za práva komunity LGBT. Jeho smrť v roku 2016 šokovala nielen hudobný svet.

Mnohí hudobní fanúšikovia i kolegovia na sociálnych sieťach vyzdvihovali nesmierny hudobný talent Georgea Michaela i jeho dobročinnosť v prospech ľudí chorých na AIDS, rakovinu či organizácií na pomoc deťom v tiesni.

Súčasťou galavečera vyhlasovania amerických hudobných cien Grammy, ktorý sa konal vo februári 2017 v Los Angeles boli osobitné pocty dvom zosnulým ikonám popovej hudby -Princovi a Georgeovi Michaelovi.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet