Na hlavný obsah

Prezidentka a Naď ocenili službu slovenských vojakov v Lotyšsku

Učinil tak aj tamojší prezident.

Prezidentka a Naď ocenili službu slovenských vojakov v Lotyšsku
Na snímke sprava prezidentka SR Zuzana Čaputová a za ňou minister obrany SR Jaroslav Naď počas návštevy základne eFP v Adaži v Lotyšsku. Foto: TASR

Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas pondelkovej (20. 12.) návštevy vojenskej základne v lotyšskom Adaži ocenila pôsobenie slovenských vojakov v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti (ePF) NATO. Vyzdvihla tiež nasadenú slovenskú techniku, nové samohybné kanónové húfnice Zuzana 2.

S prezidentom Lotyšska Egilskom Levitsom hovorila o situácii na hranici s Bieloruskom i na rusko-ukrajinskej hranici.

„Som rada, že sa táto návšteva tesne pred Vianocami mohla uskutočniť, napriek ťažkej covidovej dobe. Je to istá tradícia, že hlava štátu navštívi jeden z kontingentov. Tento v Lotyšsku je v podstate najväčší v prepočte na počet obyvateľov,“ skonštatovala Čaputová s tým, že prínos slovenských vojakov ocenil aj lotyšský prezident.

Koláče aj bicykle

Ako upozornila Čaputová, vojaci sú počas operácie v službe permanentne, na vojenskej základni strávia aj vianočné sviatky. Prezidentka vojakom priviezla i darčeky – typické slovenské koláče a horské bicykle.                  

Vojakom sa za službu poďakoval aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko, ktorí boli tiež na základni v Adaži.

Súčasťou programu bola aj ukážka novej techniky – samohybných kanónových húfnic Zuzana 2. „Na slovenské produkty môžeme byť hrdí, sú dobrým artiklom,“ poznamenala prezidentka.

Situácia na hraniciach

Hlavy oboch štátov hovorili počas stretnutia v Rige aj o aktuálnej situácii na hraniciach členských krajín EÚ s Bieloruskom v súvislosti s migračnou krízou a venovali sa aj prítomnosti ruských vojsk na ukrajinskej hranici. Čaputová je rada, že sa začal dialóg medzi ruským a americkým prezidentom.

„To hlavné, na čo máme vyvíjať legitímny tlak, je diplomatické riešenie celého sporu. Pokiaľ ide o požiadavky, je dôležité, že sme súčasťou NATO a akýkoľvek postoj Aliancie má reflektovať záujmy každého jednotlivého štátu. Tento postoj sa bude formovať v najbližších týždňoch,“ dodala.

Operácia NATO v Pobaltí je reakciou na zmeny v bezpečnostnom prostredí, nové bezpečnostné hrozby a udalosti na Ukrajine. Jej cieľom je predovšetkým posilnenie vojenskej prítomnosti koaličných jednotiek na území Litvy, Lotyšska, Estónska a Poľska.

Slovenská republika sa k eFP pripojila v roku 2018 a aktuálne v nej pôsobí 135 vojakov. Mandát na pôsobenie v operácii schválili až do jej ukončenia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko