Na hlavný obsah

Prezidentka podpísala novelu cestného zákona. Má zvýšiť bezpečnosť cyklistov

Prioritou bolo definovanie odstupu pri predbiehaní.

Prezidentka podpísala novelu cestného zákona. Má zvýšiť bezpečnosť cyklistov
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Bezpečnosť na cestách by sa mala zlepšiť. Pri predbiehaní cyklistov, chodcov či užívateľov kolobežiek sa definuje bočný odstup. Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Novela upravuje bočný odstup pri predchádzaní vodiča malého motocykla, cyklistu alebo chodca. „V novele zákona definujeme, ako má vyzerať bezpečnostné predchádzanie, pričom vodič automobilu musí zachovávať dostatočný bočný odstup, ktorý je najmenej jeden meter pri rýchlosti do 50 kilometrov za hodinu (km/h) a 1,5 metra pri vyššej rýchlosti. Veríme, že táto malá zmena pomôže k vyššej bezpečnosti na cestách,“ uviedol poslanec Radovan Sloboda (SaS). 

K základným povinnostiam vodiča sa pridáva aj neohrozenie cyklistov na cestičke pre cyklistov, pri odbočovaní a vchádzaní na cestu. Zároveň sa zakazuje zastavenie vozidla nielen na priechode pre chodcov a priechode pre cyklistov, ale aj na mieste na prechádzanie.

Okrem toho sa umožňuje cyklistovi nedodržiavať striktne povinnosť pri odbočovaní vľavo zaradiť sa čo najďalej vľavo v časti vozovky.

Novela tiež stanovuje, že povinnosti vodiča vo vzťahu k chodcovi alebo cyklistovi platia aj smerom k vodičovi samovyvažovacieho vozidla a vodičovi kolobežky s pomocným motorčekom.

Jasne ustanovuje aj prednosť každého, kto ide priamo, pred tým, kto odbočuje, a to bez ohľadu na stavebnú formu a oddelenosť cesty. Prednosť sa týka aj cyklistu idúceho súbežne s hlavnou cestou, zväčša po priechode pre cyklistov.

Rozširuje sa aj zákaz zastavenia a státia na cyklistickej infraštruktúre. Jazdenie na chodníku sa umožňuje aj cyklistom, ktorí sprevádzajú alebo vezú na bicykli dieťa do 10 rokov.

Rozširuje sa aj možnosť cyklistov jazdiť vedľa seba len na cestičke pre cyklistov o iné druhy komunikácií, na ktorých nie je voľnejší pohyb cyklistov problematický. Dopĺňa sa možnosť jazdy vedľa seba pre skupinové jazdy.

Dopĺňa sa medzi osobitné oblasti z hľadiska pravidiel cestnej premávky aj bicyklová cesta. Ide o cestu vymedzenú dopravnou značkou, na ktorej „auto je hosť“. Vjazd motorových vozidiel do tejto cesty je prípustný len vtedy, ak to umožní dodatková tabuľa, a aj vtedy majú cyklisti vždy prednosť.

Rozširuje sa aj okruh osôb, ktorým sa poskytujú informácie z evidencie vozidiel. Informácie z evidencie vozidiel sa budú poskytovať aj advokátom. Advokát tak bude môcť získať informácie z evidencie vozidiel, ktoré potrebuje práve a výlučne v súvislosti s výkonom svojho povolania.


 

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko