Na hlavný obsah

Prezidentka rozhodla o odložení výkonu trestu troch matiek batoliat

Chce, aby deti strávili sviatky so svojimi matkami.

Prezidentka rozhodla o odložení výkonu trestu troch matiek batoliat
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Prezidentka SR Zuzana Čaputová rozhodla o prerušení, respektíve odložení výkonu trestu troch matiek batoliat. V stredu (22. 12.) o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

Prezidentka rozhodla v jednom prípade o povolení odkladu a v dvoch prípadoch o prerušení výkonu trestu odňatia slobody. Odsúdené sú matkami jednoročných batoliat, jedna z nich je matkou viacerých maloletých detí.

Nejde o udelenie milosti, ale o odklad výkonu trestu

Nejde o udelenie milosti, respektíve konečné odpustenie trestu, ale o procesný krok, ktorý umožní týmto matkám odklad výkonu trestu. „Prezidentka svojím rozhodnutím sleduje predovšetkým najlepší záujem detí, ktoré už tieto vianočné sviatky strávia so svojimi matkami,“ informoval Strižinec.

Prezidentka pri posudzovaní týchto troch individuálnych prípadov, zohľadnila aj to, že podmienky výkonu trestu odňatia slobody na Slovensku sú nedostatočné z hľadiska dodržiavania medzinárodných štandardov sledujúcich najlepší záujem dieťaťa.

Slovensku chýba zariadenie na výkon trestu pre matky s deťmi

Na Slovensku nemáme žiadne špecializované zariadenie na výkon trestu matiek s deťmi.

„Z rokovania s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou, verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou a generálnym riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže Róbertom Mudrončekom, ktoré prezidentka iniciovala minulý týždeň, vyplynulo, že takéto zariadenie by mohlo vzniknúť už v budúcom roku,“ uviedol Strižinec.

Podľa prezidentky je potrebné zrealizovať tento plán, a tiež posilniť využívanie alternatívnych trestov, aby bol maximálne zohľadnený záujem detí na vytváraní si citových a rodinných väzieb.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko