Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Rakúsko: Ľudia vyšli do ulíc protestovať proti opatreniam aj napriek lockdownu

Po celej krajine sa ich zúčastnili tisíce ľudí.

Rakúsko: Ľudia vyšli do ulíc protestovať proti opatreniam aj napriek lockdownu
Ilustračná snímka - ľudia protestujú proti opatreniam vo Viedni. Foto: TASR/AP

Protestné akcie odporcov protipandemických opatrení najmä proti plánovanému povinnému očkovaniu, sa konali v stredu (1. 12.) vo všetkých spolkových krajinách Rakúska. Informovala o tom agentúra APA.

V hlavnom meste Viedeň sa zhromaždili stovky ľudí na námestí Márie Terézie. Novým symbolom protestu sa stali rúška s červeným krížom, ktoré organizátori rozdávali, avšak väčšina účastníkov si ich napriek tomu odmietla nasadiť. Tieto prípady nedodržiavania opatrení rieši polícia.

Demonštranti kričali do megafónov heslá ako „Sloboda, právo, demokracia!“ a zdravili i podobne zmýšľajúcich ľudí v Nemecku, Chorvátsku či Grécku, píše denník Kurier. Na sobotu (4. 12.) je naplánovaná ďalšia veľká protestná akcia na znak solidarity s Austráliou, kde sa tiež uvažuje o zavedení povinnej vakcinácie proti covidu.

Rakúska vláda 19. novembra oznámila, že od 1. februára 2022 začne v krajine platiť povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre všetkých obyvateľov.

V metropole Štajerska Graz vyšlo do ulíc protestovať zhruba 1 500 osôb. Okolo 500 ľudí demonštrovalo v Salzburgu. V tirolskom Innsbrucku odhadla polícia počet účastníkov na 1 500.

Podobný počet ľudí sa zhromaždil i v hornorakúskom meste Linz, kde sa objavili napríklad nápisy: „Učitelia proti povinnému očkovaniu“. Na poludňajšom sprievode smerujúcemu k sídlu krajinskej vlády sa tam zúčastnilo i mnoho mladých ľudí a tiež detí. Niektorí účastníci kládli policajtom k nohám červené ruže.

Protestovalo sa tiež v mestách Bregenz vo Vorarlbersku, v Eisenstadte v Burgenlande či v dolnorakúskom St. Pöltene a v korutánskom Klagenfurte. Polícia nehlásila nijaké incidenty okrem toho, že ľudia nemali nasadené rúška.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet