Na hlavný obsah

Rok 2022 musí byť rokom, keď pandémiu ukončíme, odkazuje šéf WHO

Vyzýva na spojenie síl.

Rok 2022 musí byť rokom, keď pandémiu ukončíme, odkazuje šéf WHO
Na snímke generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: TASR

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok (20. 12.) vyzval celý svet, aby spojil sily a urobil ťažké rozhodnutia potrebné na ukončenie pandémie ochorenia COVID-19 v priebehu budúceho roka. Informovala o tom agentúra AFP.

„Rok 2022 musí byť rokom, keď pandémiu ukončíme,“ vyhlásil šéf organizácie na tlačovom brífingu v Ženeve.

V súvislosti s blížiaci sa oslavami v závere roka Tedros uviedol, že chápe, že všetci chcú tráviť čas s priateľmi a rodinou. Na to, aby sa začal život znova vracať do normálu, sa však podľa jeho slov musíme teraz chrániť, pretože počet prípadov nákazy sa aj v dôsledku šírenia nového variantu omikron zvyšuje.

„Teraz sa musíme sústrediť na ukončenie tejto pandémie,“ skonštatoval šéf WHO.

Pandémiu je možné zastaviť

Ako ďalej podotkol, omikron sa podľa predbežných údajov šíri podstatne rýchlejšie ako variant delta a je pravdepodobné, že sa nakazia aj ľudia, ktorí sú zaočkovaní, ale aj tí, ktorí covid už prekonali, píše agentúra Reuters.

Vzhľadom na rýchly nárast počtu prípadov Tedros zdôraznil, že je lepšie zrušiť podujatia „teraz a oslavovať neskôr, ako oslavovať teraz a neskôr smútiť“.

Ako tvrdí, pandémiu je možné zastaviť, ale bude si to vyžadovať použitie všetkých nástrojov, ktoré sú k dispozícií – od vakcín až po nosenie rúšok a dodržiavanie bezpečných rozstupov.

A čo je možno podľa Tedrosa najdôležitejšie, svet potrebuje ukončiť globálnu nerovnosť v prístupe k vakcínam. „Ak máme v nasledujúcom roku ukončiť pandémiu, musíme skončiť s touto nespravodlivosťou,“ dodal.

Zopakoval, že nie je proti posilňujúcim tretím dávkam očkovania, ale zdôraznil, že by mali byť vyhradené zraniteľným osobám alebo ľuďom nad 65 rokov. Krajiny, ktoré podávajú posilňovacie dávky úplne zdravým dospelým alebo deťom, by vraj urobili lepšie, keby sa pokúsili o tieto dávky podeliť alebo keby presvedčili neočkovaných ľudí, aby sa nechali očkovať.

Nový variant omikron po prvý raz hlásili 24. novembra z Juhoafrickej republiky (JAR). Odvtedy ho zaznamenali už v ďalších desiatkach krajín.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet