Na hlavný obsah

Šéf SIS: Pokiaľ by protesty mohli ohroziť záujmy Slovenska, služba ich sleduje

Informácie odstupujeme policajnému zboru, dopĺňa.

Šéf SIS: Pokiaľ by protesty mohli ohroziť záujmy Slovenska, služba ich sleduje
Na snímke šéf SIS Michal Aláč. Foto: TASR

Slovenská informačná služba (SIS) monitoruje aj hrozby súvisiace s protestami. Polícii odovzdáva informácie o potrebe prijatia bezpečnostných opatrení. Pokiaľ by protesty mohli buď ohroziť záujmy Slovenska, alebo mať extrémistické pozadie, SIS ich sleduje a prípadné zistenia takisto odovzdáva polícii.

Uviedol to riaditeľ SIS Michal Aláč. V súvislosti s uplynulými viacerými protestami nechcel konkretizovať, či a aké hrozby bolo treba riešiť.

„Pokiaľ sa rozprávame o protestoch, ktoré môžu ohroziť záujmy SR, či už na úseku vnútornej bezpečnosti alebo ide o nejaké protesty, ktoré môžu mať extrémistické pozadie, samozrejme, patrí to do pôsobnosti SIS a tieto informácie odstupujeme policajnému zboru, ktorý následne reaguje a sme súčinní, ak nás potrebuje,“ povedal Aláč novinárom v parlamente po tom, čo bol v uplynulom týždni prezentovať správu o činnosti SIS.  

Šéf SIS tvrdí, že monitorovanie situácie nie je len o samotnom konaní protestu. „Hrozba je predtým, počas protestu aj potom. Nie je to len nejaký výsledok protestu. Ak bol ohrozený niečí život, zdravie alebo majetok aj v súvislosti s protestami, je to skôr pôsobnosť polície. My vieme protesty monitorovať ako jav, ktorý môže ohroziť záujmy SR,“ skonštatoval.

V súvislosti s pandemickými opatreniami sa v uplynulých mesiacoch konalo viacero protestov. Najmä v hlavnom meste došlo k potýčkam s políciou, ako aj k zablokovaniu dopravy. Protestujúci organizovali zhromaždenia zväčša pred budovami štátnych inštitúcií, ako parlament, úrad vlády či prezidentský palác.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko