Desiatky krajín predovšetkým v Afrike nedosiahnu cieľ 40-percentnej zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19 do konca roka, ktorý v lete stanovila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovala o tom v utorok (28. 12.) agentúra DPA.
Krátko pred Vianocami nebol takýto podiel obyvateľov zaočkovaný v približne polovici zo 194 členských štátov tejto špecializovanej agentúry OSN. V približne 40 krajinách nedostalo vakcínu ani desať percent populácie.
Do utorka (28. 12.) podali na celom svete dosiaľ celkovo viac ako 8,6 miliardy dávok vakcín, prevažne však v krajinách s vysokými príjmami, ktoré majú vlastné zmluvy s výrobcami očkovacích látok.
Covax celkovo distribuoval 722 miliónov dávok
Desiatky krajín sú odkázané na dodávky zo solidárneho programu Covax, ktorý spoluzakladala WHO. Covax síce mesiace dostával financie na nákup vakcín od bohatých krajín, tie si však spočiatku zabezpečili veľkú časť produkcie pre seba. Dodávky v rámci tohto programu sa zvýšili v posledných týždňoch a Covax celkovo distribuoval 722 miliónov dávok.
„Darovanie a dodanie vakcín je pomerne zložitý proces a žiadna zo zúčastnených strán nechce, aby v celom reťazci zostal Čierny Peter práve v jej rukách. Všetko začína už tým, že členské krajiny potrebujú od výrobcov povolenie na darovanie vakcín, ktoré vlastnia – aby tak nepoškodili ich potenciálne obchodné záujmy. Sklz vzniká aj tým, že COVAX musí mať dohodu s prijímacou krajinou,“ hovorí spravodajca RTVS v Bruseli Martin Hílek.
Za nízkou zaočkovanosťou nie je nedostatok vakcín
Pokým podľa aktuálnych údajov WHO z utorka (28. 12.) podali v Nemecku dosiaľ približne 171 dávok vakcín na 100 obyvateľov, na Madagaskare to bolo menej ako 2,7 dávky a v Konžskej demokratickej republike 0,32 dávky, píše DPA. Na Slovensku eviduje WHO 108,7 podanej dávky na 100 obyvateľov, v Česku 139,4, v Poľsku 120,4, v Maďarsku 152,8 a v Rakúsku 178,3 dávky.
Podľa farmaceutického priemyslu nie je dôvodom nízkej zaočkovanosti v mnohých krajinách nedostatok vakcín. Medzinárodná federácia farmaceutických výrobcov a asociácií (IFPMA) odhaduje, že len v decembri bolo vyrobených 1,4 miliardy dávok.
Príčinou majú byť skôr značne skeptické postoje k očkovaniu v mnohých štátoch, pričom ďalšie majú problém s organizáciou distribúcie.
WHO zasa tvrdí, že desiatky krajín by boli pripravené na očkovanie, ak by vakcíny dostali.
Mnohé bohaté krajiny spoločne prisľúbili viac ako miliardu dávok ako dary. Podľa WHO však dodanie často trvá veľmi dlho. Rovnako veľkým problémom je, že do cieľových krajín prídu vakcíny, ktorým sa končí doba trvanlivosti.