Na hlavný obsah

USA nepotrestajú vojakov za operáciu, pri ktorej v Afganistane zahynulo 10 civilistov

Podľa vyšetrovania nešlo o trestný čin, ale čin z nedbanlivosti.

USA nepotrestajú vojakov za operáciu, pri ktorej v Afganistane zahynulo 10 civilistov
Útok dronom v Afganistane. Foto: TASR/AP

Ministerstvo obrany USA v pondelok (13. 12.) uviedlo, že príslušníci americkej armády nebudú čeliť disciplinárnemu konaniu za augustový útok bezpilotného lietadla, pri ktorom v afganskom hlavnom meste Kábul zahynulo desať civilistov vrátane siedmich detí. Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorca Pentagónu John Kirby uviedol, že vysokopostavení americkí generáli dali ministrovi obrany Lloydovi Austinovi v súvislosti s útokom niekoľko odporúčaní, ktoré však neobsahovali opatrenia na vyvodenie zodpovednosti voči konkrétnym osobám zapojených do tejto operácie. „(Austin) tieto odporúčania prijal,“ dodal Kirby.

Tragická chyba

Obaja velitelia súhlasili so závermi novembrovej správy generálneho inšpektora Pentagónu Samiho Saida. Ten v nej po ukončení vyšetrovania uviedol, že útok bol tragickou chybou, avšak operácia neporušila žiadne zákony.

„Vyšetrovanie nezistilo žiadne porušenie zákona, a to vrátane vojnového práva. Nepresnosť pri realizácii útoku v kombinácii so zaujatosťou pri vyhodnocovaní údajov a zlyhaním v komunikácii viedli k poľutovaniahodným civilným stratám,“ uviedol v správe generálporučík Said.

Afganec Ezmaraj Ahmadi bol americkou rozviedkou nesprávne identifikovaný ako príslušník teroristickej organizácie Islamský štát (IS), preto jeho biele auto značky Toyota dňa 29. augusta osem hodín sledovala a následne vydala rozkaz na zásah raketou, pričom zahynulo sedem detí a traja dospelí.

Verili, že čelia teroristickej hrozbe

Podľa Saida nešlo o trestný čin, ale čin z nedbanlivosti. Dodal, že ľudia priamo zapojení do tejto operácie, ku ktorej došlo v čase evakuácie Američanov a ich afganských spolupracovníkov z Kábulu po tom, čo moc v krajine prezvalo fundamentalistické hnutie Taliban, skutočne verili, že čelia hrozbe teroristického útoku.

„Zamýšľaný cieľ leteckého útoku, vozidlo, jeho obsah a pasažieri, boli v tom čase skutočne vyhodnotené ako bezprostredná hrozba pre americké sily,“ uvádza sa v správe z vyšetrovania.

Kirby zároveň poukázal na vysokú úroveň hrozby, ktorej čelili americké sily po predchádzajúcom samovražednom bombovom útoku na kábulskom letisku, pri ktorom zahynulo 13 amerických vojakov, čo je podľa neho dôležitý kontext, píše agentúra Reuters.
      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet