Svetová meteorologická organizácia (WMO) oficiálne uznala teplotný rekord nameraný vlani v oblasti Arktídy. Na Sibíri bolo 20. júna 2020 nameraných 38 stupňov Celzia, čo je najvyššia teplota, aká bola kedy zaznamenaná severne od polárneho kruhu.
Je to známka klimatickej zmeny a dôvod na znepokojenie, upozornil v utorok (14. 12.) generálny tajomník WMO Petteri Taalas.
Teploty v Arktíde vzrástli viac ako dvojnásobne oproti globálnemu priemeru. Aj v Antarktíde, na opačnom póle Zeme, bol vlani nameraný rekord, plus 18,3 stupňov.
WMO has recognized temperature of 38°C (100.4°F) in Verkhoyansk (Russia) on 20.6.2020 as new #Arctic record
— World Meteorological Organization (@WMO) December 14, 2021
It occurred during a prolonged heatwave, which drove massive fires and sea ice loss and contributed to 2020 being one of 3 warmest years on recordhttps://t.co/usGa3FsTQW pic.twitter.com/QYvEG1yj36
WMO si vedie register rekordov. Pred zapísaním nového vždy skúma, akými prístrojmi a za akých podmienok bol nameraný, aby vylúčila nespoľahlivé merania a mimoriadne okolnosti.
Nadpriemerné teploty vedú k lesným požiarom
Meteorologická pozorovacia stanica vo Verchojansku, ktorá je v prevádzke od roku 1885, teplotný rekord na Sibíri ohlásila počas minuloročnej bezprecedentnej vlny horúčav, kedy boli teploty v regióne desať stupňov nad dlhodobým priemerom. To viedlo k ničivým lesným požiarom a rozsiahlemu topeniu morského ľadu. Stanica leží 115 kilometrov severne od polárneho kruhu.
Rok 2020 bol všeobecne jedným z troch najteplejších v porovnaní s priemerom z rokov 1850 až 1900. Experti WMO teraz skúmajú ďalšie tri rekordy.
Dve merania vlani a tento rok ukázali 54,4 stupňov na najteplejšom mieste sveta, v kalifornskom Údolí smrti. Na Sicílii potom bolo tento rok v lete nameraných 48,8 stupňov, čo by bol európsky rekord. Tím expertov ešte nikdy nemusel skúmať toľko rekordov naraz, poznamenala agentúra DPA.