Na hlavný obsah

V Londýne tvorí variant omikron 40 percent zo všetkých infikovaných

Veľká Británia hlási prvú obeť nového variantu.

V Londýne tvorí variant omikron 40 percent zo všetkých infikovaných
Na ilustračnej snímke žena s rúškom kráča ulicami Londýna. Foto: TASR/AP

Nový koronavírusový variant omikron sa šíri „neobyčajným tempom“ a v Londýne je momentálne zodpovedný za približne 40 percent všetkých prípadov nákazy, uviedol v pondelok (13. 12.) britský minister zdravotníctva Sajid Javid. Píše o tom agentúra Reuters.

„Nákaza sa šíri neobyčajným tempom. Počet prípadov infekcie variantom omikron sa každé dva až tri dni zdvojnásobuje,“ povedal Javid v rozhovore pre spravodajskú stanicu Sky News.

Javid spresnil, že v Anglicku v spojitosti s variantom omikron bolo hospitalizovaných len desať ľudí, avšak v Londýne pravdepodobne tvorí až približne 40 percent všetkých infikovaných.

Minister zároveň vyzval obyvateľov, aby sa čo najskôr zaočkovali treťou dávkou vakcíny a zabránili tak šíreniu nákazy.

Chcú zrýchliť očkovanie treťou dávkou

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu (12. 12.) večer oznámil, že vláda urýchli program podávania posilňujúcich dávok vakcíny proti covidu v súvislosti s rýchlo rastúcimi počtami nákazy novým koronavírusovým variantom omikron.

Každý dospelý v Anglicku by mal už do konca roka dostať možnosť zaočkovať sa posilňujúcou dávkou, ak od predošlej dávky vakcíny uplynuli najmenej tri mesiace. Dosiaľ chcel Londýn takéto očkovanie sprístupniť všetkým vo veku od 18 rokov do konca januára.

Britská vláda podľa svojho predsedu poskytne ďalšiu podporu s cieľom zrýchliť očkovaciu kampaň aj v Škótsku, vo Walese a v Severnom Írsku.

Británia hlási prvú obeť nového variantu

Najmenej jeden britský pacient, ktorý sa infikoval novým koronavírusovým variantom omikron, už chorobe podľahol. V pondelok (13. 12.) to potvrdil tamojší premiér Boris Johnson. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

„Bohužiaľ áno, nákaza variantom omikron vedie k hospitalizácii a bohužiaľ najmenej jeden pacient už zomrel,“ povedal Johnson počas návštevy očkovacieho centra v londýnskej štvrti Paddington.

„Myšlienku, že ide o miernejšiu verziu vírusu, by som v tejto chvíli dal bokom. Myslím si, že musíme uznať, že tempo šírenia tohto variantu medzi obyvateľstvom je rýchle. Takže to najlepšie, čo môžeme teraz urobiť, je zaočkovať sa treťou dávkou vakcíny,“ dodal premiér.

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid pre Sky News potvrdil, že v súčasnosti leží v nemocnici „asi desať ľudí“, ktorí sa infikovali novým variantom koronavírusu.

V nedeľu (12. 12.) Spojené kráľovstvo oznámilo ďalších 1 239 potvrdených prípadov variantu omikron. Išlo o najvyšší denný nárast. Celkový počet prípadov nového variantu v Británii je 3 137.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet