Na hlavný obsah

V Nemecku protestovali proti povinnému očkovaniu tisíce ľudí

Protesty sa konali vo viacerých mestách.

V Nemecku protestovali proti povinnému očkovaniu tisíce ľudí
Polícia odvádza jedného z demonštrantov. Foto: ČTK/ZUMA/Michael Kuenne

Tisíce ľudí protestovali v sobotu (18. 12.) vo viacerých nemeckých mestách proti povinnému očkovaniu proti koronavírusu a opatreniam, ktoré majú zabrániť jeho šíreniu, informovala agentúra DPA.

V súčasnosti sa v Nemecku diskutuje o zavedení povinného očkovania pre určité skupiny. Zároveň sa rozbieha očkovanie detí na základe odporúčaní popredného očkovacieho orgánu v krajine, ale prieskumy ukazujú, že rodičia sú v tejto otázke rozdelení, uviedla DPA.

Protestovali vo viacerých mestách

Podľa polície ľudia v meste Hamburg pochodovali v niekoľkých blokoch centrom mesta. „Nie povinnému očkovaniu!“ bolo napísané na mnohých svojpomocne vyrobených transparentoch. Organizátori akcie opakovane vyzývali účastníkov, aby zachovali pokoj a nasadili si pokrývky dýchacích ciest.

Na demonštrácii pod heslom „Ruky preč od našich detí“ sa podľa polície očakáva účasť približne 8 000 ľudí.

Mladí socialisti, Mladí zelení a skupiny z ľavicovej scény zvolali v Hamburgu tri protidemonštrácie, na ktorých sa podľa polície očakáva účasť takmer 1 000 ľudí.

Odporcovia povinného očkovania demonštrovali aj v centre mesta Düsseldorf. Na protest sa zaregistrovalo približne 1 000 ľudí. Polícia však počet odhadla na približne 4 000. Zaregistrovali tam aj protidemonštráciu s približne 200 účastníkmi.

V centre mesta Schwerin sa zhromaždilo v sobotu na proteste približne 1 900 ľudí. Zhromaždenie bolo pokojné. Prítomných bolo veľa rodín. Organizátori očakávali 1 700 účastníkov. Očakávalo sa aj protizhromaždenie so 60 demonštrantmi.

Niekoľko stoviek ľudí demonštrovalo v kolóne áut v meste Drážďany. Podľa polície prešlo cez centrum mesta 185 vozidiel. Účastníci mali pripevnené k vozidlám transparenty a plagáty. Požadovali koniec obmedzení súvisiacich s pandémiou a vyjadrovali sa proti povinnému očkovaniu.

Protesty boli naplánované aj v meste Freiburg s očakávanou účasťou 2 500 ľudí a v meste Neumarkt s 1 500 účastníkmi, ako aj niekoľko menších demonštrácií v meste Hannover.

Demonštráciu v Berlíne polícia zakázala. Registrovaných bolo približne 2000 účastníkov. Podľa polície bolo dôvodom zákazu očakávané porušenie pravidiel, ako je povinnosť nosiť rúško či dodržiavať odstup.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet