Na hlavný obsah

V Rumunsku protestovali proti navrhovaným covidovým pasom pre zamestnancov

Dosiaľ v krajine zaočkovali iba 39,2 percenta.

V Rumunsku protestovali proti navrhovaným covidovým pasom pre zamestnancov
Na snímke demonštrant stojí na bráne pred Palácom parlamentu v Bukurešti. Foto: TASR

Približne 2 000 ľudí protestovalo v utorok (21. 12) pred parlamentom v rumunskom hlavnom meste Bukurešť proti navrhovanému zavedeniu tzv. zelených covidových pasov pre všetkých zamestnancov. Niektorí z nich sa pokúsili preniknúť do budovy, informovala agentúra AFP.

Demonštranti skandovali heslá ako „Slobodu“, mávali rumunskými vlajkami a mali so sebou transparenty s nápismi ako „Stop povinnému očkovaniu“.

Polícia nikoho nezadržala

Skupina približne 200 protestujúcich vnikla cez bránu, prelomila policajné zátarasy, no polícia im vo vstupe do budovy zabránila. Iným sa podarilo preliezť vysoké múry pred parlamentom.

Po dvoch hodinách sa účastníci protestu rozišli a nik nebol zadržaný, uvádza sa vo vyhlásení rumunského ministerstva vnútra.

„Bol to nevyhnutný protest, ale nedostatočný,“ povedal pre AFP bývalý baník Adrian Vrabiescu. „Malo prísť oveľa viac ľudí,“ zhodnotil.

Vrabiescu, rovnako ako väčšina demonštrantov, nemal na tvári rúško. Dodal, že je proti očkovaniu proti koronavírusu a na protest do hlavného mesta pricestoval.

Povinný covidový pas

Rumunská koaličná vláda momentálne rokuje o povinnom covidovom pase pre všetkých zamestnancov v snahe zvýšiť zaočkovanosť v krajine a zabrániť tlaku na nemocnice počas prípadnej piatej vlny pandémie. Covidový pas bude k dispozícií ľuďom, ktorí sú plne zaočkovaní, majú negatívny výsledok testu alebo prekonali ochorenie COVID-19.

Plánovaný zdravotný preukaz však ostro kritizuje opozičná nacionalistická Aliancia pre jednotu Rumunov (AUR), ktorá utorňajší (21. 12.) protest v Bukurešti zvolala.

Rumunsko má v rámci Európskej únie jednu z najnižších mier vakcinácie. Dosiaľ proti covidu zaočkovali iba 39,2 percenta celkovej populácie, vyplýva z údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb.

V krajine za uplynulý deň pribudlo 424 pozitívnych prípadov a na covid zomrelo 28 ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet