Na hlavný obsah

V Rusku zadržali ďalších Navaľného spolupracovníkov

Opozičný líder je vo väzení.

V Rusku zadržali ďalších Navaľného spolupracovníkov
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj. Foto: SITA/AP

Vo viacerých mestách Ruska zadržali v utorok (28. 12.) najmenej piatich bývalých koordinátorov a zamestnancov politických štábov založených opozičným politikom Alexejom Navaľným. Byty zadržaných alebo ich príbuzných prehľadala polícia, informoval spravodajský web Meduza.io. Zadržaných vypočúva Vyšetrovací výbor (Sledkom) – obdoba amerického federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI).

Medzi zadržanými je aj poslankyňa mestskej dumy v meste Tomsk Ksenija Fadejevová, ktorá je údajne podozrivá z organizovania „extrémistickej komunity“, uviedla televízia TV2 s odvolaním sa na nemenovaný zdroj. Fadejevovej hrozí od sedem do 12 rokov väzenia.

Okrem toho je Fadejevová podozrivá aj zo založenia alebo účasti v neziskovej organizácii, ktorá „ohrozuje práva občanov“, čo je podľa zákona možné trestať odňatí slobody až na dva roky.

Meduza.io pripomenula, že Tomsk je jediné mesto v Rusku, kde sa vo voľbách v roku 2020 presadili opoziční alebo nezávislí kandidáti vďaka taktike tzv. chytrého hlasovania.

Nejde o ojedinelé zadržania

Úrady v Rusku v júni vyhlásili Navaľného politické organizácie za „extrémistické“, čím jeho tím donútili, aby zrušil regionálnu sieť, ktorá podporovala jeho politické kampane a vyšetrovanie korupcie. Takmer všetci Navaľného najbližší spolupracovníci odvtedy odišli z Ruska do exilu.

V exile v Litve žije aj Leonid Volkov, bývalý šéf siete regionálnych štábov, ktorý v utorok informoval, že okrem Fadejevovej bol zadržaný aj Zachar Sarapulov z Irkutska. Podľa webu Meduza.io je aj Sarapulov podozrivý z rovnakých skutkov ako Fadajevová.

Meduza.io zhrnula, že zadržaní boli i Jegor Butakov, koordinátor štábu Navaľného v Archangeľsku a Andrej Gorodeckij zo Saratova. V rukách vyšetrovateľov skončil zrejme aj Vadim Ostanin, bývalý šéf Navaľného štábu v Barnaule – jeho zadržanie však zatiaľ nebolo oficiálne potvrdené.

V novembri bola v rámci kampane proti Navaľného spolupracovníkom zadržaná aj bývalá šéfka jeho štábu v meste Ufa, metropole Baškirska ležiaceho v európskej časti Ruska.

Lilija Čanyševová sa vtedy stala prvou osobou zadržanou pre podozrenie z extrémizmu po tom, ako sa úradom v Rusku podarilo reštrikciami rozložiť a zlikvidovať sieť politických štábov, ktoré v regiónoch Ruska pred poslednými prezidentskými voľbami založil Navaľnyj.      

V kauze vytvorenia extrémistickej skupiny sa v septembri začalo trestné stíhanie aj voči uväznenému Navaľnému a jeho najbližším spojencom: Leonidovi Volkovovi a Ivanovi Ždanovovi.

Skončil aj Memorial

Agentúra AFP upozornila, že k dnešnému zadržaniu osôb spájaných s Navaľným došlo v deň, keď ruský najvyšší súd nariadil likvidáciu vplyvnej ľudskoprávnej organizácie Memorial International.

Podľa niektorých analytikov to bol práve Navaľného návrat z Nemecka do Ruska v januári tohto roku, po vyliečení sa z následkov otravy nervovoparalytickou látkou novičok, ktorý príslušným zložkám v Rusku poslúžil ako zámienka pre bezprecedentný zásah proti opozícii, nezávislým médiám a organizáciám na ochranu ľudských práv v krajine.
      
Navaľnyj si od februára vo väzení odpykáva trest za staré obvinenia zo sprenevery.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet