Na hlavný obsah

Vo Viedni demonštrovali proti povinnému očkovaniu

Protestov sa zúčastnilo približne 20 000 ľudí.

Vo Viedni demonštrovali proti povinnému očkovaniu
Ľudia protestujú proti povinnému očkovaniu vo Viedni. Foto: TASR

Na demonštráciu proti pandemickým opatreniam v rakúskej Viedni prišlo v sobotu (11. 12.) na námestie Heldenplatz podľa odhadov polície približne 20 000 ľudí.

Šéf opozičnej pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herbert Kickl vyzval na odpor voči povinnému očkovaniu proti koronavírusu, ktoré má v Rakúsku začať platiť od februára budúceho roku. Informovali o tom agentúry APA a DPA.

Plánovanú povinnú vakcináciu, ako aj časovo neobmedzený lockdown pre neočkovaných nazval Kickl „útokom na ľudskosť“. „Táto vláda koná sadisticky,“ uviedol politik pred svojimi prívržencami.

Na transparentoch či nálepkách protestujúcich stáli heslá ako „Nie nútenému očkovaniu“, „Ruky preč od našich detí“ či výzvy na odstúpenie vlády. Po prejavoch politikov z FPÖ sa začal v centre Viedne protestný pochod.

Vláda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Zelených plánuje zaviesť povinné očkovanie obyvateľstva v rámci prevencie voči ďalším vlnám pandémie. Toto úsilie podporujú štyri z piatich parlamentných strán. Osobám, ktoré sa do stanoveného termínu nedajú zaočkovať, hrozia vysoké finančné sankcie.

V uplynulých týždňoch sa vo Viedni konali viaceré demonštrácie odporcov opatrení vlády zameraných na boj proti pandémii COVID-19. Minulý týždeň protestovalo v centre Viedne vyše 40 000 ľudí.

Na sobotu (11. 12.) bolo v hlavnom meste Rakúska nahlásených 32 zhromaždení, pričom sedem z nich polícia zakázala. V nasadení je zhruba 1 400 policajtov.


      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet