Na hlavný obsah

Von der Leyenová označila samit EÚ s Východným partnerstvom za úspech

Únia je aj naďalej odhodlaná podporovať partnerov.

Von der Leyenová označila samit EÚ s Východným partnerstvom za úspech
Na snímke šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Európska únia (EÚ) a krajiny Východného partnerstva v stredu (15. 12.) na spoločnom samite v Bruseli opätovne potvrdili svoje silné väzby, jednotu a solidaritu. Uviedla to vo štvrtok (16. 12.) Európska komisia (EK), ktorá bola na samite zastúpená svojou predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou a šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom.

Komisia privítala, že spoločné vyhlásenie 32 lídrov, najvyšších predstaviteľov 27-člennej Únie, ako aj Arménska, Azerbajdžanu, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny, poskytuje plán budúcich opatrení na základe obnovenej agendy pre Východné partnerstvo. Nová agenda sa zameria na obnovu, odolnosť a reformy. Bielorusko nemalo na samite priame zastúpenie.

„Východné partnerstvo má pre EÚ veľký politický význam. Spoločne sme spustili novú, ambicióznejšiu fázu nášho partnerstva,“ uviedla von der Leyenová po skončení samitu. Podľa jej slov je EÚ aj naďalej odhodlaná posilňovať odolnosť svojich východných partnerov pri riešení ekonomických, sociálnych a zdravotných dôsledkov pandémie ochorenia COVID-19.

Spresnila, že krajiny EÚ sú hlboko znepokojené destabilizáciou a porušovaním medzinárodného práva, predstavujúcimi hrozbu pre mier, bezpečnosť a stabilitu v tomto regióne.

EÚ krajinám pomôže s cenami plynu či vakcínami

Šéfka eurokomisie spresnila, že podpora EÚ pre krajiny Východného partnerstva sa bude opierať o hospodársky a investičný plán vo výške 2,3 miliardy eur vo forme grantov, kombinovania a záruk s potenciálom mobilizovať až 17 miliárd eur vo verejných a súkromných investíciách.

Von der Leyenová zdôraznila, že v rámci stredajšieho samitu Európska komisia a jej partneri dosiahli pokrok v niekoľkých kľúčových sektoroch spolupráce.

Došlo napríklad k podpísaniu dohody s Poľskou rozvojovou bankou v hodnote 35 miliónov eur, ktorá umožní Európskej únii ako celku zintenzívniť dodávky proticovidových vakcín do krajín Východného partnerstva.

Balík núdzovej podpory vo výške 60 miliónov eur určený pre Moldavsko pomôže tejto krajine znížiť vplyv rastúcich cien plynu.

Dohody, do ktorých bola zhrnutá aj Európska investičná banka (EIB) a Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR), sa týkali aj množstva ďalších strategických investícií v oblasti energetickej účinnosti, internetového pripojenia a dopravnej infraštruktúry a bezpečnosti v prospech Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny.

Heger: Slovensko výrazne pomohlo trom krajinám

Slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) v stredu nešetril chválou na slovenskú diplomaciu. Tej sa podarilo presadiť, aby sa do záverov bruselského samitu EÚ – Východné partnerstvo dostala zmienka, že Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina budú začlenené do európskeho spoločného trhu.

Premiér povedal, že Slovensko, podobne ako ostatné členské krajiny EÚ, na samite vyjadrilo podporu reformnému úsiliu týchto krajín, aby mohli naďalej ekonomicky a sociálne silnieť. „Samit je dôležitým signálom v tomto čase eskalácie vzťahov medzi Ruskom a Ukrajinou,“ povedal vo večerných Správach RTVS premiér.

„Dovoľte mi poďakovať slovenskej diplomacii, ktorú oceňujem za to, že sa jej veľmi veľkou zásluhou podarilo presadiť do záverov zmienku o začlenení troch krajín Východného partnerstva do spoločného európskeho trhu. Sú to Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko,“ uviedol Heger. Dodal, že ide o veľký úspech diplomacie Slovenska.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko