Na hlavný obsah

WHO pre šírenie omikronu odporučila seniorom a nezaočkovaným, aby necestovali

Čoraz viac krajín zavádza cestovné obmedzenia.

WHO pre šírenie omikronu  odporučila seniorom a nezaočkovaným, aby necestovali
Na ilustračnej snímke cestujúci kráčajú s batožinou v letiskovej hale. Foto: TASR/AP

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok (30. 11.) vyhlásila, že zatiaľ čo plošné zákazy cestovania nezabránia šíreniu koronavírusového variantu omikron, ľudia, ktorí nie sú plne zaočkovaní, ale i seniori nad 60 rokov, by nemali cestovať do oblastí, v ktorých došlo ku komunitnému prenosu koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP.

„Osobám, ktoré nie sú plne zaočkované alebo nemajú potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 a ktorým hrozí, že sa u nich vyvinie ťažký priebeh ochorenia a zomrú, vrátane ľudí vo veku 60 rokov alebo starších či tých, ktorí majú pridružené ochorenia (napr. srdcové choroby, rakovinu a cukrovku), by sa malo odporučiť, aby cestovanie do oblastí, v ktorých došlo ku komunitnému prenosu koronavírusu, nateraz odložili,“ uviedla WHO.

WHO eviduje, že čoraz väčší počet krajín zavádza cestovné obmedzenia vrátane dočasného zákazu príchodov z krajín, kde sa tento variant už objavil. Podľa WHO zaviedlo do nedele (28. 11.) takéto obmedzenia už približne 56 krajín v snahe oddialiť, aby na ich územie zavliekli variant omikron.

„Očakáva sa, že variant sa vyskytne v čoraz väčšom počte krajín, keďže ich úrady zintenzívnia svoje aktivity v oblasti sekvenovania a monitorovania šírenia nového variantu,“ uvádza sa v správe WHO.

Podľa organizácie však plošné zákazy cestovania „môžu odradiť niektoré krajiny od hlásenia a zdieľania dát či údajov týkajúcich sa sekvenovania“.

WHO vo svojom najnovšom usmernení zopakovala odporúčanie, aby krajiny pri implementácii cestovných obmedzení uplatňovali „prístup založený na dôkazoch a rizikách“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet