Nariadiť povinné očkovanie proti covidu by malo byť až tou úplne poslednou možnosťou, ku ktorej by sa mali krajiny uchýliť vo chvíli, keď zlyhajú všetky ostatné spôsoby, ako ľudí motivovať k očkovaniu. Povedal to v utorok (7. 12.) šéf európskej sekcie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Hans Kluge.
Podľa neho zatiaľ nemožno s určitosťou určiť, aký vplyv na vývoj pandémie bude mať koronavírusový variant omikron. Odborníci totiž nemajú dostatok dát, aby zistili, či je nákazlivejší a nebezpečnejší ako doteraz dominantný variant delta.
Systém evidencie WHO ukazuje, že k 6. decembru sa potvrdilo celkovo 432 prípadov nákazy variantom omikron v 21 krajinách. Podľa Klugeho sú ale stále k dispozícii len predbežné informácie o tom, či tento variant predstavuje reálne riziko. Nie je jasné ani to, ako účinné sú v boji s omikronom súčasné prostriedky liečby a prevencie ako vakcíny a lieky.
Posledná inštancia
„Očkovanie by sa malo nariadiť povinne až v krajných prípadoch a len vtedy, keď sú vyčerpané všetky ďalšie uskutočniteľné spôsoby, ako zvýšiť zaočkovanosť,“ povedal Kluge.
Prioritou by podľa neho teraz mala byť lepšia ochrana detí vo veku 5 až 14 rokov, čo je aktuálne veková skupina, ktorá je koronavírusom najviac zasiahnutá.
Povinné očkovanie proti covidu ohlásilo Rakúsko, ktoré k nemu chce pristúpiť od februára. Smeruje k nemu aj Nemecko. V iných krajinách vrátane Maďarska, Francúzska či Talianska je povinné očkovanie pri vybraných profesiách.
České ministerstvo zdravotníctva chystá vyhlášku, ktorá by mala od marca zaviesť povinné očkovanie proti covidu u vybraných profesií a u ľudí nad 60 rokov. Nastupujúca vláda Petra Fialu ale s povinnou vakcináciou ľudí nad 60 rokov nesúhlasí.