Na hlavný obsah

Záchranári sa na Štedrý deň zapotili, majú za sebou takmer 1 500 výjazdov

Slovákov trápili bolesti brucha i koronavírus.

Záchranári sa na Štedrý deň zapotili, majú za sebou takmer 1 500 výjazdov
Na ilustračnej snímke sanitka v areáli nemocnice J. A. Reimana v Prešove. Foto: TASR

Zdravotní záchranári mali aj počas tohtoročného Štedrého dňa (24. 12.) plné ruky práce, zasahovali v 1 485 prípadoch. V porovnaní s minulým rokom ide o mierny pokles, vlani mali takmer 1 650 zásahov.

Najviac pacientov potrebovalo ich pomoc v Košickom kraji (265), najmenej v Trnavskom kraji, kde záchranárov vyslali k 142 pacientom. Väčšinu volaní na tiesňovú linku 155 vyriešili operátori konzultáciou. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

V porovnaní s minuloročným Štedrým dňom sa podľa hovorkyne skladba volaní na tiesňovú linku 155 nezmenila. „Na prvom mieste v rebríčku najčastejších zdravotných ťažkostí bolo rovnako ako vlani sťažené dýchanie, nasledované bolesťami brucha a zhoršením zdravotného stavu u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením,“ priblížila Krčová.

V menšej miere sa ako počas každých sviatkov vyskytli aj telefonáty od osamelo žijúcich seniorov a od pacientov so psychickými poruchami. Operátori pomáhali volajúcim pri zhoršenom zdravotnom stave, riadili tiež manažment prevozov pacientov do nemocníc či konzultovali pri menej závažnom priebehu ochorenia.

Záchranári riešili aj množstvo volaní v súvislosti s ochorením COVID-19. „Počet covidových pacientov, u ktorých si zdravotný stav vyžiadal zásah záchranárov v domácom prostredí, bol počas Štedrého dňa presne 169,“ podotkla Krčová. Najviac takýchto pacientov bolo v Košickom kraji (31).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko