Zásielky vakcín, ktoré Európska únia darovala tretím krajinám, meškajú. Ide o desiatky miliónov dávok. Vo väčšine prípadov ide o africké štáty. Sľúbené vakcíny dostávajú cez program COVAX.
Meškanie spôsobujú najmä administratívne a byrokratické úkony či nedostatok skladovacích priestorov.
Členské štáty doteraz venovali tretím krajinám vyše 350 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Väčšina zásielok, zhruba 300 miliónov, ide cez program COVAX, ktorý zabezpečuje dodávky do 92 krajín s nízkymi či strednými príjmami.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
V skutočnosti sa však podarilo doručiť z tohto množstva do cieľových krajín iba 118 miliónov dávok, čo je približne 40 %.
„Darovanie a dodanie vakcín je pomerne zložitý proces a žiadna zo zúčastnených strán nechce, aby v celom reťazci zostal Čierny Peter práve v jej rukách. Všetko začína už tým, že členské krajiny potrebujú od výrobcov povolenie na darovanie vakcín, ktoré vlastnia – aby tak nepoškodili ich potenciálne obchodné záujmy. Sklz vzniká aj tým, že COVAX musí mať dohodu s prijímacou krajinou,“ hovorí spravodajca RTVS v Bruseli Martin Hílek.
„Veľké problémy sú hlavne v tom, že vakcíny nie sú uvoľňované predvídateľne, takže tie krajiny sa nemôžu na to nachystať,“ uviedla analytička Asociácie pre medzinárodné otázky v Prahe Vendula Kazlauskasová.
Rovnako veľkým problémom je, že do cieľových krajín prídu vakcíny, ktorým sa končí doba trvanlivosti.