Na hlavný obsah

Americký senát neschválil návrh o sankciách za plynovod Nord Stream 2

Podal ho republikánsky senátor.

Americký senát neschválil návrh o sankciách za plynovod Nord Stream 2
Na archívnej snímke ruské plavidlo Fortuna poverené dokončením sporného plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Foto: TASR

Americký Senát v noci na piatok (14. 1.) zamietol návrh zákona o nových sankciách proti ruskému plynovodu Nord Stream 2. Predkladateľom návrhu bol texaský republikánsky senátor Ted Cruz. Informovala o tom agentúra AFP.

Návrh zákona počítal so zavedením sankcií voči organizáciám zodpovedným za projektovanie, výstavbu a prevádzku 1 230 kilometrov dlhého podvodného plynovodu, ako aj voči viacerým ich zamestnancom, a to do 15 dní od jeho prijatia.

Podľa agentúry AFP za republikánsky návrh hlasovalo aj niekoľko demokratov. Na jeho schválenie však bola potrebná podpora 60 senátorov, ktorú sa nepodarilo získať.

Senátor Ted Cruz vyjadril ľútosť, že návrh neprešiel hlasovaním. Vo svojom vyhlásení upozornil, že „len okamžité uvalenie sankcií môže zmeniť“ myslenie ruského prezidenta Vladimira Putina, „zabrániť invázii“ na Ukrajinu a „odstrániť existenčnú hrozbu, ktorú predstavuje Nord Stream 2“

Podobný názor prezentoval aj vodca republikánov v Senáte, Mitch McConnell, ktorý tiež vyzval, aby Putinovi vyslali dôrazné varovanie, že mu nebude „dovolené používať energiu ako zbraň“.

Možnosť uvalenia sankcií proti Nord Stream 2 sa spomína aj v inom návrhu zákona: v stredu ho predstavila skupina demokratických senátorov. Dokument vymenúva možné sankcie, ktoré by podľa názoru jeho autorov mali byť uvalené na Ruskú federáciu v prípade jej útoku na Ukrajinu.

Text návrhu demokratov – podporovaný Bielym domom – nabáda Spojené štáty, aby „zvážili všetky dostupné a vhodné opatrenia“ na zabezpečenie toho, aby Nord Stream 2, označovaný ako „nástroj zlomyseľného vplyvu Ruskej federácie“, nesfunkčnili.

Tento kontroverzný plynovod už roky rozdeľuje Západ, kde je časť ľudí je presvedčená, že jeho výstavbou a uvedením do prevádzky sa posilní závislosť Európy od Moskvy, uviedla AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet