Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Bratislavský Istropolis na Trnavskom mýte definitívne zbúrajú

Čoskoro vznikne stavebné oplotenie okolo objektu.

Bratislavský Istropolis na Trnavskom mýte definitívne zbúrajú
Na snímke Dom odborov Istropolis (staršie Dom Revolučného odborového hnutia, Dom odborov a techniky) na Trnavskom mýte v Bratislave. Foto: TASR

Investor Immocap začne v najbližších dňoch s odstraňovaním budovy Istropolisu na Trnavskom mýte v Bratislave. Developer už má k dispozícii právoplatné rozhodnutie mestskej časti Nové Mesto o odstránení existujúceho objektu.

Informoval o tom v pondelok (10. 1.). Spoločnosť zároveň potvrdila, že na mieste plánuje vytvoriť nový priestor pre bývanie, prácu, trávenie voľného času a zachová aj kultúrno-spoločenskú funkciu.

Immocap začne v prvej polovici januára s montážou stavebného oplotenia okolo bývalého Domu odborov, ktoré okrem štandardnej funkcie poslúži aj ako komunikačný prostriedok s verejnosťou. V tejto fáze tiež začne s prvými prácami na fasáde a demontovaním mramorového obkladu.

„Ako prisľúbil investor už na začiatku, tento obklad šetrne uskladní, aby bol pripravený na opätovné použitie priamo v Novom Istropolise, ale v prípade záujmu aj pre mestské či štátne organizácie,“ deklaruje stavebník a stým, že rovnako sa postavil aj k umeleckým dielam a artefaktom, ktoré v spolupráci s expertnou firmou uložil v špeciálnom sklade a plánuje ich umiestniť v novom projekte.

Lokalitu Trnavského mýta a projekt Nový Istropolis považuje Immocap za najvhodnejšiu alternatívu pre vznik Národného kultúrno-kongresového centra (NKKC). Developer sa vyjadril, že je pripravený zachovať kultúrno-spoločenskú funkciu na mieste aj v prípade, že štát neprejaví záujem o spoluprácu.

„Ponúkli sme štátu a Občianskemu združeniu (OZ) za NKKC spolufinancovanie vlastnými zdrojmi vo výške 15,6 milióna eur, vrátane poskytnutia pozemku, ako aj vkladom zahraničného a vlastného know-how. Immocap nemá záujem byť prijímateľom štátnej pomoci na výstavbu NKKC, pretože tým je podľa uznesenia vlády Občianske združenie NKKC,“ uviedol CEO spoločnosti Immocap Martin Šramko.

Podľa zverejnenej štúdie uskutočniteľnosti, ktorú dalo vypracovať OZ NKKC, by malo centrum vzniknúť práve v Novom Istropolise, proti čomu sa ohradili zvyšní dvaja konkurenční investori – spoločnosť Incheba a JTRE. Tí považujú proces výberu za netransparentný. Immocap prejavil záujem o dialóg s predstaviteľmi štátu aj s OZ NKKC.

„Takýto projekt by bol obrovským prínosom nielen pre Bratislavu, ale aj celé Slovensko. V prípade, ak štát o takúto formu spolupráce neprejaví záujem, budeme hľadať iné možnosti financovania alebo úpravy kultúrnej časti projektu tak, aby bola zachovaná kultúra a zároveň to bolo financovateľné zo súkromného kapitálu. Zachovanie kultúry v Novom Istropolise v každom prípade splníme, čo sme potvrdili aj zmluvným záväzkom voči mestskej časti Nové Mesto,“ uzavrel Šramko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny