Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Česi vyrábajú na EXPO Dubaj vodu zo vzduchu

Dokáže to aj uprostred púšte.

Premeniť púštny vzduch na vodu. Žiadny problém pre hlavný exponát v českom pavilóne na svetovej výstave EXPO v Dubaji. Zariadenie má názov S.A.W.E.R a je výsledkom bádania českých vedcov. Za deň môže vyrobiť aj 1 000 litrov vody.

„Samotná jednotka, ktorá vyrába vodu nasáva vzduch. Sú to pomerne výkonné jednotky, ktoré nasávajú 2 000 metrov kubických vzduchu za hodinu, na ten desikant sa obaľujú molekuly vody a my ten vzduch ohrievame, schladzujeme tak, aby sme boli schopní si vodu z toho vytiahnuť,“ Petr Hosek, šéf protokolu v českom pavilóne na EXPO 2020.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

Destilovanú vodu obohacuje o potrebné živiny ďalšie koliesko dobre namazaného stroja. „Potrebujeme zariadenie, ktoré sa volá “vatimin“. Tá voda sa nelíši od toho, čo tečie na Slovensku z kohútika a je lepšia ako voda, ktorá tečie v Dubaji v kúpeľni. Tá voda je odsoľovaná, nikdy nedosiahne parametre, ktoré my dosiahneme týmto zariadením,“ dodáva Hosek.

O české riešenie sa už zaujímajú krajiny, kde pociťujú problémy so suchom. V čase klimatickej zmeny sa zoznam záujemcov bude zrejme rozširovať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet