Na hlavný obsah

Desaťtisíce ľudí protestovali naprieč Nemeckom proti covidovým opatreniam

Došlo aj k potýčkam s políciou.

Desaťtisíce ľudí protestovali naprieč Nemeckom proti covidovým opatreniam
Odporcovia protipandemických opatrení pochodujú v bavorskom Norimbergu. Foto: TASR/DPA

Desaťtisíce ľudí protestovali v pondelok (3. 1.) večer v rôznych častiach Nemecka proti pandemickým opatreniam. Iba v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko vyšlo do ulíc dovedna 50 000 ľudí, uviedol krajinský minister vnútra Thomas Strobl. Do služby tam nasadili zhruba 2 500 policajtov, píše agentúra DPA.

V Sasku sa účasť na viacerých demonštráciách podľa úradných odhadov pohybovala taktiež úhrnne v desiatkach tisícov. V mestách Budyšín (Bautzen) a Zhorelec (Görlitz) sa zúčastnilo na neohlásených zhromaždeniach celkovo asi 5 500 ľudí. Podľa polície v súvislosti s nimi došlo k 37 trestným činom a 140 priestupkom.

V saskom meste Lichtenstein sa pri demonštráciách zranili 14 policajti. „Jedna osoba sa pokúsila vytrhnúť policajtovi služobnú zbraň a ďalšieho policajta pohrýzol jeden z účastníkov zhromaždenia,“ informovala polícia.

V Durínsku prišlo na protesty približne 17 000 ľudí a v Meklenbursku-Predpomoransku sa v dvoch desiatkach miest zúčastnilo na sviečkových či iných pochodoch celkovo 12 000 ľudí. V Bavorsku protestovalo 10 000 ľudí, tamojšie demonštrácie boli podľa úradov pokojné.

V uliciach aj zástanci očkovania

V niektorých mestách sa konali demonštrácie zástancov očkovania, ako napríklad v Trevíri alebo v Rostocku.

Demonštranti proti pandemickým opatreniam sa zišli aj pred berlínskou pobočkou verejnoprávnej televízie ZDF, kde obviňovali mainstreamové médiá zo šírenia lží.

Nemecký zväz novinárov na toto podujatie reagoval na twitteri, že išlo o členov „malej radikálnej menšiny odporcov očkovania a opatrení, popieračov existencie covidu, ľudí nenávidiacich médiá a nepriateľov demokracie“.

V Sasku-Anhaltsku a Hesensku hádzali na policajtov fľaše a petardy. Nikto z nich sa však nezranil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet