Na hlavný obsah

Európa prekročila hranicu 100 miliónov prípadov nákazy koronavírusom

Predstavuje to viac ako tretinu všetkých infekcií na svete.

Európa prekročila hranicu 100 miliónov prípadov nákazy koronavírusom
Na ilustračnej snímke zdravotníčka počas testovania na koronavírus. Foto: TASR/AP

Európa zaznamenala od začiatku pandémie vyše 100 miliónov prípadov nákazy koronavírusom, teda viac než tretinu všetkých takýchto infekcií na svete. V sobotu (1. 1.) to ukázal vlastný výpočet tlačovej agentúry AFP.

Európsky kontinent sa v posledných mesiacoch znova stal ohniskom pandémie a teraz zápasí s vlnou prípadov, vyvolanou vysoko nákazlivým variantom koronavírusu omikron.

Európsky región, zahŕňajúci 52 krajín a území od pobrežia Atlantického oceánu až po Azerbajdžan a Rusko, zaznamenal za posledné dva roky celkovo 100 074 753 prípadov nákazy koronavírusom.

Tento počet vychádzajúci z oficiálnych údajov vyšiel agentúre AFP v sobotu (1. 1.) k 19.45 h SEČ.

Rovná sa to vyše tretine z 288 279 803 prípadov infekcie, nahlásených celosvetovo od vypuknutia pandémie koncom roka 2019 v Číne.

Európa je znova ohniskom nákazy

Z európskych prípadov bolo vyše 4,9 milióna nahlásených len za posledných sedem dní, pričom 17 z 52 krajín a území prekonalo svoje predchádzajúce rekordy v maximálnom počte prípadov za jeden týždeň.

Iba samotné Francúzsko zaznamenalo za posledný týždeň vyše milión nových prípadov, čo sa rovná desiatim percentám zo všetkých pozitívnych prípadov, ktoré krajina oznámila od začiatku pandémie.

Krajiny s najvyššou mierou prípadov na 100 000 obyvateľov na svete boli všetky v Európe. Túto mieru (incidenciu) malo najhoršiu Dánsko, konkrétne 2 045 prípadov, nasledoval Cyprus s 1 969 prípadmi a Írsko s 1 964 prípadmi.

Výpočty agentúry AFP sú založené na oficiálnych údajoch, ale o niektorých prípadoch infekcie koronavírusom nevedeli, napríklad vtedy, ak boli pacienti bezpríznakoví.

Úmrtia na starom kontinente klesajú

Úmrtia súvisiace s ochorením COVID-19 však v Európe klesajú. Európa zaznamenala posledný týždeň v priemere 3 413 úmrtí na nákazu koronavírusom za deň, čo je sedempercentný pokles oproti predchádzajúcemu týždňu.

Najhoršia situácia bola vlani v januári, keď úrady zaznamenávali priemerne 5 735 úmrtí za deň. Ľudia na európskom kontinente sú teraz zaočkovaní viac, než je svetový priemer.

Okolo 65 percent Európanov je zaočkovaných čiastočne, 61 percent je zaočkovaných úplne. Vo svete je to približne viac ako 58 percent a 49 percent. Ukazuje to webová stránka Our World in Data.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vzhľadom na nadúmrtnosť spájanú s covidom odhaduje, že celkový počet úmrtí na svete môže byť 2- až 3-krát vyšší.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet