Časť pracovníkov by mohla po pozitívnom teste na covid stráviť v karanténe menej času, prípadne by do práce mohli chodiť aj keď sú pozitívni, no bezpríznakoví. Zmenu pravidiel žiadajú zamestnávatelia.
Argumentujú rýchlo sa šíriacim variantom omikron. Hromadné PN-ky by firmám mohli spôsobiť veľké hospodárske škody. O návrhu bude v stredu (12. 1.) rozhodovať vláda.
Dnes musia pozitívne testovaní absolvovať 10 dňovú karanténu. Zástupcovia zamestnávateľov žiadajú čas izolácie skrátiť aspoň na polovicu.
„Pokiaľ ide o firmu, ktorá má nepretržité prevádzky, tak naozaj to môže znamenať fatálne škody, či už ide o farmaceutický priemysel, chemický priemysel, hutníctvo, sklárstvo, potravinársky priemysel, starostlivosť o zvieratá,“ hovorí Rastislav Machunka, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
Výnimku pri karanténe už dnes majú napríklad pracovníci kritickej infraštruktúry, napríklad distribúcie plynu, hoci zatiaľ ju nevyužili.
Zamestnávatelia žiadajú, aby do práce mohli prísť osoby s pozitívnym testom na covid, ktoré sú bez príznakov. Takýmto spôsobom dnes fungujú pracovníci v zdravotníctve.
Vláda sľubuje, že na požiadavky zamestnávateľov zareaguje. „Môžeme potvrdiť, že táto téma je už niekoľko dní predmetom rokovania odborných skupín, takisto aj konzília odborníkov,“ reagovala Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.