Na hlavný obsah

Francúzska polícia rozbila sieť falšovateľov covidových preukazov

Obvinili troch podozrivých.

Francúzska polícia rozbila sieť falšovateľov covidových preukazov
Ilustračná foto. Foto: RTVS

Francúzski vyšetrovatelia rozbili sieť falšovateľov vakcinačných certifikátov, ktorá údajne vyrobila až 62 000 falošných dokumentov potvrdzujúcich očkovanie proti koronavírusu, informovala vo štvrtok (27. 1.) agentúra DPA.

Vyšetrovanie parížskej špeciálnej jednotky pre kybernetické zločiny viedlo k zadržaniu piatich ľudí v okolí miest Poitiers a Lyon, uviedla v stredu (26. 1.) večer francúzska spravodajská televízia France Info s odvolaním sa na políciu.

Traja podozriví vo veku od 22 do 29 rokov sú obvinení z toho, že neoprávnene získali údaje 35 lekárov a vyrábali falošné dokumenty o očkovaní proti covidu. Tieto certifikáty falšovatelia údajne predávali priamo ale aj cez sprostredkovateľov.

Podvod s očkovacími certifikátmi sa polícii podarilo odhaliť na základe viacerých tipov vrátane jedného od spoločnosti ponúkajúcej zdravotné poistenia. Tá odhalila existenciu tisícok certifikátov, ktorých dokumentácia obsahovala meno jednej zdravotnej sestry. Táto sestra sa však na očkovacej kampani vo Francúzsku vôbec nezúčastnila.

Francúzska vláda prednedávnom odhadla, že v krajine je zrejme v obehu okolo 200 000 falošných očkovacích certifikátov.

Tieto falošné certifikáty sa teraz stanú pre mnohých kupcov nepoužiteľné, pretože vo Francúzsku v súčasnosti považujú za plne zaočkovaných iba ľudí, ktorí sa nechali zaočkovať aj treťou dávkou vakcíny, podotýka DPA.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet