Na hlavný obsah

Francúzsko prvýkrát prekonalo pol milióna infikovaných za deň

Krajina bojuje s vlnou omikronu.

Francúzsko prvýkrát prekonalo pol milióna infikovaných za deň
Protesty proti obmedzeniam pre neočkovaných vo Francúzsku 8. januára. Foto: SITA/AP

Francúzsko hlásilo v utorok (25. 1.) rekordný prírastok prípadov nákazy koronavírusom. Za posledných 24 hodín tam potvrdili 501 635 nových infekcií. Denný prírastok nakazených v krajine vôbec prvýkrát prekročil hranicu pol milióna, informovala agentúra AFP.

Stúpajú aj hospitalizácie

Vo francúzskych nemocniciach je aktuálne viac než 30 000 pacientov covidom, čo je najvyšší počet od novembra 2020. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je však len niečo vyše 3 700 chorých, čo je menej než na vrchole predchádzajúcich vĺn pandémie.      

Francúzsko v súčasnosti zaznamenáva najvyššie prírastky nakazených spomedzi veľkých európskych krajín, čo je spôsobené šírením vysokoinfekčného variantu omikron. Za posledný týždeň tam v priemere pribúdalo viac než 360 000 prípadov denne.

Opatrenia vo Francúzsku

Napriek súčasnému vysokému tempu šírenia nákazy francúzska vláda minulý týždeň zverejnila harmonogram postupného uvoľňovania epidemických opatrení od 2. februára.

Od pondelka začali v krajine platiť prísnejšie obmedzenia pre obyvateľov nezaočkovaných proti covidu.

Francúzi, ktorí sa nedali zaočkovať alebo ešte neprekonali ochorenie COVID-19, už nebudú mať prístup do reštaurácií, barov, kultúrnych zaradení alebo na športové podujatia. Rovnako nebudú môcť cestovať diaľkovými vlakmi a lietadlami. Dvoma dávkami vakcíny je už zaočkovaných viac než 77 percent Francúzov.

To, ako Francúzsko zvládne súčasnú vlnu pandémie, bude mať podľa agentúry AFP kľúčový význam pre aprílové prezidentské voľby. Očakáva sa, že sa v nich bude uchádzať o znovuznovuzvolenie prezident Emmanuel Macron, ktorý však svoju kandidatúru ešte oficiálne neoznámil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet