Na hlavný obsah

Generálna prokuratúra odmieta návrh obrannej dohody s USA

Podala 35 zásadných pripomienok.

Generálna prokuratúra odmieta návrh obrannej dohody s USA
Na ilustračnej snímke generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Generálna prokuratúra (GP) SR uplatnila v medzirezortnom pripomienkovom konaní 35 zásadných pripomienok k návrhu dohody o obrannej spolupráci SR s USA, pre ktoré návrh odmieta ako celok. Generálny prokurátor Maroš Žilinka o tom informoval na sociálnej sieti.

Ministerstvo obrany (MO) SR uviedlo, že pripomienky generálnej prokuratúry eviduje. „Budeme sa nimi zaoberať, rovnako ako pripomienkami od ďalších pripomienkujúcich subjektov,“ skonštatovala pre TASR hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR s USA (DCA) by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.  

Dohoda má tiež umožniť čerpať finančné prostriedky v prospech Ozbrojených síl SR. Akákoľvek infraštruktúra, ktorú postavia zo zdrojov USA, bude majetkom SR. Americké ozbrojené sily ju môžu využívať, dokedy budú potrebovať.

Diskusiu o dohode začala bývalá vláda

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) deklaroval, že dokument plne rešpektuje suverenitu SR. Medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu dohody sa končí v utorok (4. 1.).           

„Je to úplne štandardná medzinárodná dohoda, ktorú má podpísanú 23 členských krajín Severoatlantickej aliancie z 29 štátov mimo Spojených štátov,“ uviedol ešte skôr Naď. Ide podľa neho napríklad o Maďarsko a Poľsko. „Množstvo vecí nám to uľahčí, štandardizuje to spoluprácu, ktorá prebieha,“ doplnil.

Pripomenul, že diskusia o dohode sa začala ešte v roku 2018 za bývalej vlády. Rezort obrany na čele s Petrom Gajdošom (SNS) vtedy rozhodol, že sa na nich nebude zúčastňovať. Tvrdil, že prijatie dohody by ohrozilo suverenitu Slovenska. Pokračovať v rokovaniach malo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na úrovni rámcovej dohody.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko