Na hlavný obsah

Inflácia v roku 2021 dosiahla najvyššiu hodnotu za 9 rokov

Ovplyvnil to rýchly rast v druhom polroku.

Inflácia v roku 2021 dosiahla najvyššiu hodnotu za 9 rokov
Ilustračná snímka -kamenný obchod s potravinami.. Foto: TASR/AP

Spotrebiteľské ceny na Slovensku v roku 2021 medziročne vzrástli v priemere o 3,2 %. Bola to najvyššia hodnota inflácie od roku 2012, kedy ceny vzrástli o 3,6 %. V aktuálnom roku 2021 ceny rástli rýchlejšie ako očakávala odborná verejnosť, v roku 2020 totiž pod vplyvom pandémie inflácia dosiahla len 1,9 %.

„Vývoj počas roka 2021 bol turbulentný, zatiaľ čo prvé dva mesiace spotrebiteľské ceny rástli o menej ako 1 %, postupne sa dynamika ich rastu zvyšovala. Od júla sa medziročný rast cien dostal nad úroveň 3 % a v poslednom mesiaci roka sa priblížil k 6 percentám,“ uviedol Štefan Adamec, riaditeľ odboru cenových štatistík Štatistického úradu SR.

ZDROJ: Štatistický úrad SR

Ceny v roku 2021 vzrástli vo všetkých 12 hlavných odboroch spotrebného koša. Výrazný vplyv na celkovú úroveň inflácie za rok 2021 mali vyššie ceny v doprave, predovšetkým rast cien pohonných hmôt v ročnom priemere o 17,3 %.

Výrazný vplyv mali tiež rastúce ceny tabakových výrobkov po úprave daní v marci 2021, celoročne sa zdvihli o 13,7 %. „Rast cien podporila tiež zásadná redukcia štátu v dotovaní školských obedov pretavená do 13 % rastu závodného stravovania v roku 2021. A k celkovému rastu prispeli aj drahšie noviny a periodiká, ktorých ceny vzrástli v priemere o viac ako 10 %,“ uviedli štatistici.

Zvyšovanie stavebných materiálov sa zasa prejavilo v imputovanom nájomnom, ktorého cena za celý rok vzrástla o 6,2 %. Dynamický rast v tejto zložke sa prejavil od mája minulého roka. Imputované nájomné patrí do najväčšej výdavkovej skupiny slovenských domácností – bývanie a energie.

Najväčšie výdavkové skupiny domácností

Štatistici sa bližšie pozreli na vývoj dvoch najsledovanejších zložiek – bývanie a energie (tvoria 25 % výdavkov domácností) a potraviny a nealkoholické nápoje (18 % výdavkov).

„Na prekvapenie z celoročného pohľadu mali obe najdôležitejšie zložky vo výdavkoch, ako potraviny, tak bývanie, skôr tlmiaci efekt na rast ročnej miery inflácie,“ doplnil Adamec.

Slovákom v minulom roku stúpili výdavky za bývanie a energie len o 1,3 %, čo je menej ako predošlé tri roky. Celý rok 2021 rast cien tlmili lacnejšie energie, a to najmä plyn (zníženie o takmer 10 %) a elektrina (zlacnenie o 4,3 %).

Rast cien potravín dosiahol 1,9 %, čo je najnižšia hodnota za najmenej štyri posledné roky. „V predošlých rokoch rástli ceny potravín dynamickejšie, v roku 2020 o 2,8 % a v rokoch 2018 a 2019 dokonca o viac ako 4 %,“ uzavrel Adamec.

Vývoj cien deviatich skupín potravinových výrobkov bol pomerne odlišný, najviac vzrástli ceny olejov a tukov o 7 %, zeleniny o 3,9 % či chleba a obilnín o 2,7 %, ale tiež mlieka, syrov a vajec o 1,8 %. Mäso zdraželo len o 0,5 % a zlacnenie sa prejavilo iba pri ovocí o 0,6 %.

V priemere za rok 2021 sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 3,2 %, za nízkopríjmové domácnosti o 3 % a za domácnosti dôchodcov o 2,9 %.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika