Na hlavný obsah

Japonsko hlási prvýkrát vyše 50 000 nových pozitívnych prípadov covidu

Rekord zaznamenalo aj Tokio.

Japonsko hlási prvýkrát vyše 50 000 nových pozitívnych prípadov covidu
Ľudia s ochrannými rúškami kráčajú cez križovatku v Tokiu. Foto: TASR

V Japonsku zaznamenali za posledný deň prvýkrát viac ako 50 000 nových prípadov nákazy koronavírusom. Rekord v tomto smere zaevidovali aj v hlavnom meste Tokio, kde po prvý raz pribudlo vyše 10 000 prípadov nákazy. Prudký nárast infikovaných spôsobuje rýchlo sa šíriaci koronavírusový variant omikron, uvádza agentúra Reuters.

V metropole Tokio hlásili v sobotu (22. 1.) 11 227 nových prípadov infekcie, čo je viac ako dvojnásobok oproti údaju spred týždňa (4 561). K rekordnému prírastku v hlavnom meste došlo len deň po tom, ako začali platiť obmedzenia týkajúce sa mobility a podnikateľskej činnosti, ktoré zaviedla japonská vláda na väčšine územia krajiny vrátane Tokia. V platnosti majú ostať do 13. februára.

V Tokiu za posledný deň pribudli aj tri úmrtia spôsobené covidom. Vo vážnom stave tam je 12 osôb. Covidoví pacienti aktuálne zaberajú v metropole 34 percent nemocničných lôžok. Ak by sa tento údaj zvýšil na 50 percent, bolo by podľa tamojších úradov potrebné zaviesť núdzový stav a ešte prísnejšie opatrenia.

Zaočkovaných je 78 percent ľudí

V celom Japonsku pribudlo prinajmenšom 50 200 prípadov infekcie, pričom rekordné prírastky za uplynulý deň hlásilo podľa tamojších médií takmer 30 z celkového počtu 47 japonských prefektúr.

V Japonsku je plne zaočkovaných už viac ako 78 percent obyvateľov. Tretiu posilňujúcu dávku vakcíny však zatiaľ dostalo len približne 1,5 percenta tamojšej populácie.

Japonské ministerstvo zdravotníctva odobrilo v piatok – v snahe posilniť očkovaciu kampaň v krajine – očkovanie detí vo veku päť až 11 rokov vakcínou od spoločnosti Pfizer.

Krajina v súvislosti s omikronom zaviedlo jedny z najprísnejších hraničných kontrol na svete. Hranicu pre cudzincov uzavrelo 30. novembra. Režim na hraniciach pritom sprísnilo asi tri týždne po tom, ako sa otvorilo podnikateľom, zahraničným študentom a stážistom v technických odboroch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet