Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

K diplomatickému bojkotu olympiády v Číne sa pripojilo aj Dánsko

Pridalo sa ku Kanade či Austrálii.

K diplomatickému bojkotu olympiády v Číne sa pripojilo aj Dánsko
Dejisko ZOH 2022 - čínsky Peking a jeho okolie. Foto: TASR/AP

Dánsko nevyšle na budúci mesiac do Pekingu na zimné olympijské hry (ZOH) svojich oficiálnych zástupcov. Ako dôvod uviedlo obavy z porušovania ľudských práv v Číne, informovala v sobotu (15. 1.) agentúra DPA.

Rozhodnutie bolo založené na „celkovom pohľade na situáciu“, povedal ešte v piatok (14. 1.) večer dánsky minister zahraničných vecí Jeppe Kofod s tým, že názor Dánska na politiku Pekingu nie sú žiadnym tajomstvom. Vláda podľa jeho slov ukáže svoju podporu dánskym športovcom, ale nie osobne v Pekingu.

Odkedy Spojené štáty v decembri oznámili, že ich predstavitelia sa nezúčastnia na ZOH v Číne, došlo k záplave diplomatických bojkotov týchto hier.

USA kritizovali čínsku „prebiehajúcu genocídu a zločiny proti ľudskosti v Sin-ťiangu“ s odkazom na represie voči ujgurskému obyvateľstvu a iným etnickým a náboženským menšinovým skupinám. K bojkotu sa pripojili Austrália, Kanada, Spojené kráľovstvo, Nový Zéland a ďalšie krajiny. Na olympiádu sa nechystá ani slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Generálny tajomník OSN António Guterres však pocestuje do Pekingu na otvárací ceremoniál, ktorý bude 4. februára. V ten deň má do čínskej metropoly prísť aj ruský prezident Vladimir Putin.

Podľa ministra Kofoda sa dánska vláda snažila nájsť v tejto otázke spoločnú líniu v rámci 27 členských štátov EÚ, no neuspela.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet