Z pera českého hudobného skladateľa Karla Svobodu pochádzajú najväčšie hity hviezdy českej populárnej hudby Karla Gotta a jeho skladby sa objavili aj v repertoári mnohých ďalších popredných českých spevákov. Piesne ako Lady Carneval, Hej, hej baby, Yvetta, Čau lásko, Jsi můj pán a ďalšie slávne hity sa hrali a dodnes hrajú po celej Európe.
Jeho skladby získali ceny na najznámejších hudobných festivaloch – v Tokiu, Riu de Janeiro či v Cannes.
Od tragickej smrti hudobného skladateľa populárnej, muzikálovej a filmovej hudby Karla Svobodu uplynulo v piatok (28. 1.) presne 15 rokov.
Zanechal štúdium, aby sa venoval hudbe
Narodil sa 19. decembra 1938 v Prahe. Od detstva sa venoval hre na klavír. Po maturite v roku 1957 študoval na lekárskej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe.
V 50. a 60. rokoch 20. storočia bol členom českej populárnej rockovej skupiny Mefisto, v ktorej hral na klavír. V tom čase začal komponovať aj svoje prvé skladby. Štúdium prerušil a odštartoval profesionálnu dráhu v tanečných orchestroch. Neskôr sa živil ako veľmi úspešný hudobný skladateľ.
„Nebol oslnivou skladateľskou osobnosťou, ale jeho stopa v tuzemskej populárnej hudbe je veľmi výrazná vďaka pracovitosti a umeniu vypočuť želania masy publika, ktorého vkusu dokázal vyhovieť zodpovedajúcimi melódiami,“ povedal k nemu hudobný publicista Vladimír Vlasák podľa webu televízie ČT24.
Zdokonalil Včielku Maju
Meno Karla Svobodu nespájajú iba s piesňovou tvorbou, ale tiež s veľmi úspešnými televíznymi produkciami a hudbou k celovečerným domácim a zahraničným filmom.
Stal sa napríklad dvorným skladateľom režiséra Václava Vorlíčka. Napísal hudbu k českému seriálu Návštěvníci i znelku k animovaným detským seriálom Včielka Maja a Nils Holgersson. Na mnohých seriáloch spolupracoval s nemeckou televíziou ZDF.
Včielka Maja vznikla v roku 1975 a existuje v mnohých jazykových verziách – českú, slovenskú a nemeckú naspieval Svobodov dvorný interpret Gott. „Akokoľvek sa mi pesnička nepáči, musím konštatovať, že Svoboda dobre zapadol na obrovský nemecký trh. Takýto komerčný výkon sa dnes len ťažko podarí nejakému tuzemskému skladateľovi,“ poznamenal Vlasák.
Úspech aj v Južnej Kórei
V 90. rokoch 20. storočia napísal svoj prvý muzikál Dracula, ktorý bol veľmi úspešným hudobným dielom. Označovali ho aj ako český muzikál storočia – hral sa totiž aj v Južnej Kórei a videli ho dokopy dva milióny divákov.
V tom čase Sloboda už niekoľko rokov neskladal pesničky. „A prečo by aj? Môžem namiesto toho napísať muzikál alebo filmovú hudbu. Písať hity sa na takom malom trhu z finančného hľadiska neoplatí,“ jednoducho opísal motiváciu skladateľ, ktorý sa netajil tým, že hudba je preňho prostriedkom obživy.
Posledným jeho hudobným dielom bol pôvodný český muzikál Monte Cristo.
Karel Svoboda zomrel 28. januára 2007 vo veku 68 rokov. Zastrelil sa vo svojej vile v Jevanoch, kde ho našla jeho manželka Vendula Svobodová. Dôvod, prečo spáchal samovraždu, nie je známy, podľa svojich známych však trpel depresiami.