Na hlavný obsah

Každých 18 minút zomrel človek. Maďari hlásia alarmujúcu úmrtnosť na covid

V porovnaní s rokom 2020 bol rok 2021 trojnásobne horší.

Každých 18 minút zomrel človek. Maďari hlásia alarmujúcu úmrtnosť na covid
Zdravotná sestra v ochrannom oblečení sa stará o covid pacienta napojeného na ventilátor na jednotke intenzívnej starostlivosti v budapeštianskej nemocnici. Foto: TASR/AP

Vlani zomrelo v Maďarsku v súvislosti s ochorením COVID-19 takmer 30 000 ľudí, čo je trojnásobok obetí covidu v roku 2020. Na komplikácie súvisiace s covidom zomrel vlani v prepočte jeden pacient každých 18 minút.

V Rakúsku, ktoré maďarská vláda v oblasti protiepidemických opatrení dlho označovala za svoj vzor, zaznamenali štvrtinu tohto počtu, upozornil v pondelok spravodajský server 24.hu.

Kým v Rakúsku v roku 2021 testovali občanov v priemere 13-krát, v Maďarsku boli testovaní iba dvaja z troch ľudí, aj to iba raz.

Zatiaľ čo v roku 2020 bol počet obetí covidu v Maďarsku 1,5-násobne vyšší než v Rakúsku, vlani už bol štvornásobný, píše server 24.hu.

Maďarský imunológ András Falus uviedol, že príčinou uvedeného nepriaznivého vývoja úmrtnosti je v prvom rade podstatne horší stav maďarského zdravotníctva oproti rakúskemu, horší je aj zdravotný stav občanov Maďarska v porovnaní s Rakúšanmi.

„V Maďarsku je navyše podstatne vyšší aj podiel neliečených chronicky chorých pacientov, čo má v čase pandémie tragický vplyv,“ podčiarkol Falus.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet