Na hlavný obsah

Kažimír: Inflácia bude atakovať úroveň 7 percent, potom by mala klesať

Svetová ekonomika by mala rásť o takmer 6 %.

Kažimír: Inflácia bude atakovať úroveň 7 percent, potom by mala klesať
Na snímke guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír počas tlačovej konferencie na tému Ekonomický a menový vývoj, jarná edícia v Bratislave 31. marca 2021. Foto: TASR

Inflácia na Slovensku by mala vyvrcholiť začiatkom roka, keď by v januári mala atakovať hranicu siedmich percent. V nasledujúcich mesiacoch by mala inflácia postupne klesať až na úroveň okolo 4 % a priemerná celoročná inflácia by mala v tomto roku dosiahnuť úroveň 5,7 %.

V nasledujúcich rokoch by potom mala klesnúť pod tri percentá. Na štvrtkovom (27. 1.) 25. ročníku konferencie Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) to povedal guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

Vysoké ceny energií a pandémia

„Odhadujeme, že v januári 2022 v porovnaní s januárom 2021 by mohla inflácia dosiahnuť až sedem percent,“ uviedol. Jedným z hlavných dôvodov rastu inflácie sú vysoké ceny energií, ktoré sa od januára premietli do regulovaných cien pre domácnosti a malé podniky.

Dobrou správou, naopak, je, že podľa odhadov by mala svetová ekonomika v tomto aj nasledujúcom roku rásť o takmer 6 % napriek tomu, že ju ešte bude ovplyvňovať pandémia koronavírusu, najmä variant omikron.

Pandémia podľa šéfa NBS nespôsobí trvalé straty na životnej úrovni a raste ekonomiky, pretože vlády počas krízy účinne podporili súkromný sektor, budú aj naďalej výrazne investovať a vyspelé ekonomiky sa pod vplyvom krízy výrazne zmodernizovali. „Dôležitá bude aj schopnosť našej vlády účinne podporiť modernizáciu ekonomiky,“ dodal Kažimír.

Čo môže zmierniť inflačné tlaky?

Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ján Tóth pripomenul, že rizikom pre infláciu na Slovensku bude kumulovanie financií z eurofondov a plánu obnovy.

„Bude to znamenať rádovo vyššie investície a to, samozrejme, môže zahýbať ekonomikou. Dobrá správa je, že to zrejme dotlačí ekonomiku k tomu, že už nebude mať negatívnu produkčnú medzeru, ale myslím si, že to môže prestreliť a ekonomika sa môže v roku 2023 prehrievať,“ povedal Tóth.

Najmä v menších krajinách so slabšou ekonomikou by to podľa neho mohlo spôsobiť nedostatok pracovnej sily a väčšie tlaky na rast cien.

RRZ však očakáva, že v skutočnosti by sa na Slovensku mohli čerpať eurofondy pomalšie, ako je naplánované, čo by inflačné tlaky zmiernilo. Naopak, rast ekonomiky a jej prehrievanie sú podľa predsedu RRZ ideálnym časom na šetrenie a znižovanie deficitu verejných financií.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika