Na hlavný obsah

Kollár s Pekarovou Adamovou hovorili o jadrovej energii či medzinárodnej spolupráci

Uctili si aj pamiatku Štefánika a Masaryka.

Kollár s Pekarovou Adamovou hovorili o jadrovej energii či medzinárodnej spolupráci
Na snímke sprava predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a predsedníčka českej Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová. Foto: TASR

Zvyšovanie cien energií, jadrová energetika, pandémia i spolupráca na úrovni Vyšehradskej štvorky (V4) či Slavkovského formátu boli témami pondelkového (17. 1.) rokovania predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) a jeho českého náprotivku Markéty Pekarovej Adamovej.

„Našli sme veľmi veľa spoločných tém, čo sa týka pandémie, jadrovej energetiky, zvyšovania cien energií či inflácie. Myslím si, že spolupráca medzi našimi krajinami bude naďalej nadštandardná. Som veľmi rád, že sme si porozumeli aj pri pohľade na V4 a ďalšie spoločné fungovanie v rámci V4,“ vyhlásil Kollár.

Pekarová Adamová zdôraznila, že zhodu majú partneri aj v téme jadra. „Zhodneme sa v tom, že sa chceme i naďalej usilovať o to, aby bolo jadro vnímané ako bezemisný zdroj. Verím, že v tomto úsilí budeme úspešní,“ skonštatovala.

Dôležitou základňou na spoluprácu je podľa nej členstvo v EÚ, ale aj Slavkovský formát, čiže zoskupenie Slovenska, Česka a Rakúska. Šéfka českej snemovne zároveň Kollára pozvala na návštevu.

Partneri sa tiež zhodli, že V4 je užitočná, potrebná a nemala by byť využívaná len pre záujem jedného štátu. „Je to všeobecné pravidlo, ktoré chceme ctiť,“ povedala Pekarová Adamová. Chcú tiež spolupracovať na témach v rámci nadchádzajúceho českého predsedníctva v Rade EÚ a slovenského predsedníctva V4.

Pekarová Adamová a Kollár sa popoludní presunuli k bratislavským pamätníkom Milana Rastislava Štefánika a Tomáša Garrigua Masaryka, ktorých pamiatku si uctili položením vencov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko