Na hlavný obsah

Krajiny zápasiace s migráciou žiadajú lepšiu ochranu európskych hraníc

Chcú zintenzívniť boj proti prevádzačom.

Krajiny zápasiace s migráciou žiadajú lepšiu ochranu európskych hraníc
Archívne foto - zadržaní migranti. Foto: TASR

Ministri vnútra z krajín EÚ, ktoré sú vystavené najväčšiemu tlaku nelegálnej migrácie, vyzvali v piatok (21. 1.) na posilnenie ochrany vonkajších hraníc eurobloku. Urobili tak na schôdzke v litovskej metropole Vilnius, informovala agentúra AP.

Na rokovaní venovanom bezpečnosti hraníc sa zišli nielen ministri vnútra z Grécka, Poľska, Rakúska či Talianska, ale aj z Francúzska, ktoré v súčasnosti predsedá Rade EÚ. Medzi účastníkmi bola i komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.

Chcú zintenzívniť boj proti prevádzačom

Ministri sa zhodli na tom, že posilnenie vonkajších hraníc a zintenzívnenie boja proti prevádzačom by nielen zaistilo bezpečnosť občanom EÚ, ale aj ochránilo životy migrantov a utečencov.

„Musíme chrániť naše hranice pred agresiou a tiež zaistiť ochranu nášho obyvateľstva,“ uviedla Johanssonová, podľa ktorej treba robiť preventívne opatrenia voči nelegálnej migrácii. „Nemôžeme čakať dovtedy, keď už budú zúfalí migranti stáť na našich hraniciach,“ konštatovala.

Zdôraznila, že je potrebné odradiť obyvateľov krajín Blízkeho východu či Afriky od toho, aby sa vydávali na riskantnú cestu do Európy za pomoci prevádzačov.

Vytláčanie migrantov je nezákonné

Zároveň je však potrebné rešpektovať právo osôb v núdzi uchádzať sa o udelenie azylu. V tejto súvislosti odsúdila snahy o tzv. vytláčanie migrantov na územie susedných krajín.

„Vytláčanie je jednoznačne nezákonné. Ľudia majú právo uchádzať sa o azyl,“ vyhlásila Johanssonová podľa agentúry AFP.

Poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski v tejto súvislosti vyzval na úpravu európskej migračnej legislatívy.

Poľsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko boli vlani vystavené bezprecedentnému náporu tisícov migrantov, ktorí sa snažili dostať na územie EÚ cez Bielorusko.

Prílev migrantov podľa nich zámerne organizoval bieloruský líder Alexander Lukašenko, aby sa v rámci odplaty za sankcie pokúsil destabilizovať EÚ. Migračná kríza na východných hraniciach eurobloku si vyžiadala najmenej 12 životov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet