Na hlavný obsah

Bielorusko podľa Lukašenka príde na pomoc Rusku, ak ho vojensky napadnú

Vyplýva to z dohôd medzi krajinami.

Bielorusko podľa Lukašenka príde na pomoc Rusku, ak ho vojensky napadnú
Bieloruský prezident Alexndr Lukašenko. Foto: TASR/AP

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko pripustil v piatok (28. 1.) možnosť, že vypukne vojna v prípade agresie proti Bielorusku alebo Rusku. Informovala o tom agentúra TASS.

„Vojna bude iba v dvoch prípadoch – ak bude Bielorusko čeliť priamej agresii alebo ak bude proti nášmu Bielorusku rozpútaná vojna. Druhý prípad, keď môže vypuknúť vojna, na ktorej sa zúčastní Bielorusko, nastane, ak bude náš spojenec Rusko čeliť priamemu útoku a rovnakej agresii,“ povedal Lukašenko počas svojho piatkového príhovoru k obyvateľom Bieloruska.

Dohoda Ruska s Bieloruskom

Zároveň uviedol, že Bielorusko príde na pomoc Rusku, pretože to vyplýva z ich vzájomných dohôd.

Okrem toho Lukašenko zdôraznil, že Rusko bude v prípade napadnutia Bieloruska postupovať podobne a príde Minsku na pomoc.

„Jeden a pol až dva milióny našich občanov musí vedieť používať (zbrane),“ uviedol Lukašenko s tým, že v prípade napadnutia Bieloruska ho budú brániť aj „tí, ktorí nechcú“.

Bieloruský líder venoval počas svojho príhovoru pozornosť aj Poľsku a Litve, ktoré vlani čelili náporu migrantov na svojich hraniciach s Bieloruskom.

Obe krajiny podľa Lukašenka postupujú v súlade s politikou Spojených štátov. Lukašenko zároveň obvinil Poľsko, že sa snaží uniesť bieloruského vojaka, aby ho mohlo vymeniť za príslušníka poľskej armády, ktorý vlani utiekol do Bieloruska.

Predstavitelia opozície sa majú vrátiť a padnúť na kolená

Lukašenko okrem toho vyzval predstaviteľov bieloruskej opozície, aby sa vrátili spať do svojej vlasti, kde sa majú podľa neho „kajať a padnúť na kolená“ pre škody, ktoré „napáchali“.

Bieloruský prezident zhodnotil vo svojom piatkovom príhovore aj rok 2021, ktorý bol podľa neho rokom „národnej jednoty“.

„Odolali sme celému radu vážnych skúšok, ktoré predovšetkým súviseli s pandémiou koronavírusu, sankciami, migračnými vlnami… zvládli sme to len vďaka jednote,“ vyhlásil Lukašenko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet