Na hlavný obsah

Mimoriadna parlamentná schôdza k referendu o obrannej dohode s USA bude v utorok

Rokovanie inicioval opozičný Smer-SD.

Mimoriadna parlamentná schôdza k referendu o obrannej dohode s USA bude v utorok
Ilustračná snímka z Národnej rady SR. Foto: RTVS

Mimoriadna schôdza parlamentu k návrhu na vyhlásenie referenda v súvislosti s obrannou dohodou so Spojenými štátmi, ktorú vláda schválila na svojom stredajšom (12. 1.) rokovaní, sa má konať v utorok (18. 1.). Informoval o tom odbor komunikácie Kancelárie Národnej rady SR.

Jediným bodom programu 54. schôdze má byť návrh opozičných poslancov na schválenie uznesenia o vyhlásení referenda.

Rokovanie inicioval opozičný Smer-SD spolu s nezaradenými poslancami okolo Tomáša Tarabu. Strana sa chce v referende pýtať občanov, či súhlasia, aby NR SR vyslovila súhlas s Dohodou o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a USA.

Líder strany Robert Fico (Smer-SD) pripomenul, že v prípade schválenia návrhu by predseda parlamentu musel predložiť uznesenie prezidentke, ktorá by referendum musela vyhlásiť.

Podľa Ústavy SR referendum vyhlasuje prezident, ak o to petíciou požiada aspoň 350 000 občanov alebo ak sa na tom uznesie parlament, a to do 30 dní od prijatia petície občanov alebo uznesenia parlamentu.

Obranná zmluva by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko