Na hlavný obsah

Ministerstvo zdravotníctva chce zlepšiť dostupnosť lekárov v regiónoch

Vyriešiť to má reforma ambulantnej siete.

Rezort zdravotníctva sľubuje lepšiu dostupnosť lekárov v regiónoch. Zmeny má priniesť takzvaná reforma ambulantnej siete. Na nedostatok lekárov upozorňujú samosprávy dlhodobo. K reforme pripravujú doplňujúce návrhy a pripomienky.

Ministerstvo zdravotníctva plánuje jasne zadefinovať potrebu ambulantnej zdravotnej starostlivosti v regiónoch. Po novom sa bude každoročne vyhodnocovať stav ambulancií a určia sa aj rizikové okresy, kde najviac chýbajú.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

„Presne zadefinujeme zóny, kde lekári chýbajú, cieľom je vyriešiť problém občana dostať sa k zdravotnej starostlivosti,“ povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) ešte vlani vyzval rezort, aby sa pred reformou nemocníc zaoberal práve ozdravením ambulantnej sféry, kde sa realizuje väčšina zdravotníckych úkonov. V kraji je viac ako 40 percent lekárov vo veku nad 65 rokov. Kroky ministerstva víta, nepovažuje ich však zatiaľ za dostatočné.

„Tento krok hovorí o tom, že dnes sa určí tzv. minimálna sieť ambulantnej starostlivosti, na základe dostupnosti, na základe počtu lekárov, ale zatiaľ nerieši akým spôsobom navýšiť počet lekárov,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko