Na hlavný obsah

Moderna vyvíja vakcínu proti omikronu i kombinovanú vakcínu proti covidu a chrípke

Dáta by mohli byť dostupné v marci.

Moderna vyvíja vakcínu proti omikronu i kombinovanú vakcínu proti covidu a chrípke
Vakcína proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Moderna. Foto: TASR

Americká farmaceutická spoločnosť Moderna v pondelok (17. 1.) uviedla, že dokončuje vývoj vakcíny proti koronavírusovému variantu omikron a dáta o nej by mohli byť dostupné v marci.

Výrobca liečiv zároveň vyvíja aj kombinovanú posilňujúcu vakcínu proti koronavírusu a chrípke, pričom dúfa, že s jej distribúciou začne v niektorých krajinách v budúcom roku, informovala agentúra Reuters.

„Vakcínu (proti variantu omikron) dokončujeme… Dúfame, že v marci budeme mať k dispozícii dáta, ktoré môžeme zdieľať s regulačnými úradmi, aby sme si mohli premyslieť naše ďalšie kroky,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Stephane Bancel na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose.

Vakcína proti chrípke

Moderna okrem toho v súčasnosti pracuje aj na vývoji kombinovanej vakcíny proti koronavírusu, chrípke a respiračnému syncyciálnemu vírusu (RSV).

„Našim cieľom je umožniť, aby bola k dispozícií iba jedna posilňujúca dávka ročne, aby sme potom nemali problémy tam, kde sa ľudia nechcú počas zimu nechať zaočkovať dvoma až troma vakcínami,“ uviedol Bancel. Zároveň dodal, že táto vakcína bude dostupná najskôr na jeseň v roku 2023, a aj to zrejme iba v niektorých krajinách.

Bancel zároveň na fóre uviedol, že Moderne sa v roku 2021 podarilo distribuovať 807 miliónov dávok svojej vakcíny proti koronavírusu, pričom jedna štvrtina z nich putovala do krajín s nízkym príjmom. Spoločnosť dúfa, že vďaka navýšeniu kapacity dokáže tento rok vyrobiť dve až tri miliardy dávok tejto vakcíny, píše agentúra AFP.

Mnohé krajiny začali ponúkať svojim obyvateľom tretiu dávku vakcínu proti covidu, pričom Izrael pristúpil už k podávaniu štvrtej dávky.

Štvrtá dávka vakcíny

Podľa spoločnosti Moderna bude štvrtú dávku protikoronavírusovej vakcíny mnoho ľudí potrebovať na jeseň tohto roku, keď začne klesať účinnosť tretej dávky.

Mnohí odborníci však vyjadrili pochybnosti o podávaní štvrtej posilňujúcej dávky, pretože sa obávajú toho, že opakované podávanie vakcíny môže mať na imunitný systém človeka napokon negatívny účinok.

Popredný vedec a poradca americkej vlády Anthony Fauci však na ekonomickom fóre uviedol, že o tom neexistujú žiadne dôkazy. Podľa Fauciho by však bolo najlepšie, ak by posilňujúce vakcíny účinkovali proti viacerým potenciálnym variantom koronavírusu naraz.

Vývoj vakcíny určenej na variant omikron pripravuje aj Oxfordská univerzita spoločne s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca.

„Vakcíny (fungujúce) na báze adenovírusov by sa v zásade mohli použiť na reakciu na akýkoľvek nový variant rýchlejšie, ako si niektorí predtým uvedomovali. (Majú) skutočne dôležité výhody najmä tam, kde sú najväčšie potreby a logistické problémy,“ uviedol šéf výskumného tímu z Oxfordskej univerzity Sandy Douglas pre denník Financial Times.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet