Na hlavný obsah

Na Slovensko prúdi najmenej plynu za posledné dva mesiace

Pokles spôsobili znížené požiadavky.

Na Slovensko prúdi najmenej plynu za posledné dva mesiace
Na snímke kompresorová stanica plynovodu. Foto: TASR

Na Slovensko aktuálne prúdi z Ruska najmenej plynu za posledné dva mesiace. Kým v novembri a decembri minulého roku prúdili cez Veľké Kapušany rekordné množstvá plynu za minulý rok v objeme zhruba 90 miliónov kubíkov denne, ostatné dva dni je to už iba 26 miliónov metrov kubických.

„Skutočne evidujeme výrazný pokles prepravy na bode Veľké Kapušany. Pokles však nie je spôsobený technickými ťažkosťami na slovensko-ukrajinskej hranici, ale zníženými požiadavkami našich klientov na prepravu,“ povedal pre agentúru SITA hovorca slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, Pavol Kubík.

Eustream nemá informácie o motivácii svojich klientov, prečo požadujú znížené objemy, keďže je prepravca a nedisponuje informáciami nad rámec odborných analýz agentúr. „Dodávky do domáceho bodu na Slovensko prebiehajú stabilne,“ konštatoval Kubík.

Slovensko má dostatok zemného plynu

Ministerstvo hospodárstva SR ešte v pondelok (3. 1.) pre agentúru SITA potvrdilo, že Slovensko má zatiaľ dostatok zemného plynu. Rezort však priznal, že druhý decembrový stress-test, ktorý mal ukázať, aké rezervy plynu máme, nedopadol tak dobre ako prvý stress-test zo začiatku jesene minulého roka. Situáciu s plynom nevnímal kriticky.

„Výsledky druhého stress-testu síce nedosahujú úroveň výsledkov prvého testu, no dôležitým faktorom je, že zimné obdobie sa zatiaľ javí ako priemerné, a preto situáciu s dodávkami plynu nevnímame ako kritickú. Plynu je dostatok, situáciu stále sledujeme, aby sme sa vedeli rozhodovať vždy na základe aktuálnych informácií,“ uviedol tlačový odbor ministerstva.

Slovenské domácnosti si v roku 2022 priplatia za zemný plyn mesačne od 45 centov do 18,69 eura. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví definitívne schválil všetky zložky ceny plynu.

Domácnostiam, ktoré plynom aj vykurujú, sa v závislosti od spotreby zvýši mesačná faktúra od 9,43 eura do 18,69 eura. Domácnosti, ktoré využívajú plyn len na varenie, si mesačne priplatia približne 45 centov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko