Na hlavný obsah

Nord Stream 2 by sa mohol spustiť v polovici roka

Výstavba plynovodu bola dokončená v septembri 2021.

Nord Stream 2 by sa mohol spustiť v polovici roka
Na archívnej snímke ruské plavidlo Fortuna poverené dokončením sporného plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Foto: TASR

Plynovod Nord Stream 2 (Severný prúd 2), ktorý má prepravovať ruský plyn priamo do Nemecka, by mohol získať povolenia na prevádzku v polovici tohto roka, uviedol šéf nemeckej spoločnosti Uniper Klaus-Dieter Maubach.

Výstavba plynovodu Nord Stream 2 bola dokončená v septembri 2021 a aktuálne sa čaká na jeho konečnú certifikáciu v Nemecku. Spolkový úrad pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur (BNetzA) v polovici decembra uviedol, že rozhodnutie o certifikácii nepadne skôr ako v druhom polroku 2022.

Situáciu komplikuje napätie medzi Ruskom a Ukrajinou

Situáciu ešte komplikuje napätie medzi Ruskom a Ukrajinou a riziko vojenského konfliktu. Nemecko už varovalo Moskvu, že v prípade vojenskej invázie na Ukrajinu sa Nord Stream 2 nedostane do prevádzky.

„Nevidím žiadne politické zásahy, úrad pre reguláciu sieťových odvetví pokračuje v certifikácii podľa plánu. Dokončiť by sa mohla v polovici 2022. Nord Stream 2 je dôležitý,“ povedal Maubach v rozhovore pre denník Rheinische Post.

Uniper patrí medzi 5 európskych energetických firiem – spoločne s Wintershall Dea, Shell, OMV a Engie – ktoré sa spoločne s ruským koncernom Gazprom podieľali na projekte plynovodu a zaplatili polovicu nákladov v celkovej výške 11 miliárd amerických dolárov (9,69 miliardy eur).

„Každá dodatočná importná možnosť pomôže k uvoľneniu situácie na trhu s plynom,“ uviedol Maubach. Upozornil však na politické riziká. „Ak sa rusko-ukrajinský konflikt vyhrotí, plynovod sa môže stať terčom sankcií zo strany USA.“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet