Na hlavný obsah

O funkciu komisára pre deti sa budú uchádzať dve kandidátky

Predchádzajúca voľba nebola úspešná.

O funkciu komisára pre deti sa budú uchádzať dve kandidátky
Ilustračná snímka z Národnej rady SR. Foto: RTVS

O funkciu komisára pre deti majú záujem dve kandidátky. Jednou je súčasná poslankyňa Národnej rady (NR) SR za OĽANO Katarína Hatráková, ktorú nominoval šéf klubu hnutia Michal Šipoš. Druhou kandidátkou je Mária Vargová, ktorú navrhol poslanec Ondrej Dostál (SaS). Pre TASR to uviedol podpredseda parlamentného ľudskoprávneho výboru Peter Pollák (OĽANO).

Decembrová voľba nebola úspešná

Poslanci Národnej rady (NR) SR majú komisára voliť na schôdzi, ktorá sa začína 1. februára. Pôjde o novú voľbu, neúspešne sa pokúšali zvoliť komisára pre deti ešte v decembri.

Poslanci sa pokúsili zvoliť komisára pre deti na predošlej schôdzi NR SR. V prvom kole nebol zo siedmich kandidátov zvolený ani jeden. Do opakovanej voľby postúpila Katarína Hatráková a Anna Niku, Hatráková získala viac hlasov, no nie dostatok na to, aby získala túto funkciu.

Návrhy sa mohli podávať do piatka (14. 1.), nominovať kandidátov mohli len poslanci. Uchádzačov čaká aj verejné vypočutie pred výborom, konať sa má 25. januára.

Funkcia komisára pre deti

Komisár pre deti má chrániť ich práva na súdoch či úradoch. Človek, ktorý bude zastávať túto funkciu, má mať spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, byť bezúhonný a akceptovaný reprezentatívnymi organizáciami.

Historicky prvou komisárkou pre deti sa v decembri 2015 stala exministerka práce za Smer-SD Viera Tomanová na šesťročné funkčné obdobie. Zákon hovorí, že vo funkcii ostáva, kým nie je zvolený nový komisár.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko