Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

OĽANO obhajuje zmeny v predpisovaní liekov. Tvrdí, že si ich vyžiadali lekári

Cieľom je zvýšiť bezpečnosť pacientov.

OĽANO obhajuje zmeny v predpisovaní liekov. Tvrdí, že si ich vyžiadali lekári
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Zmeny v predpisovaní liekov zvyšujú podľa poslankyne Národnej rady (NR) SR Evy Horváthovej (OĽANO) bezpečnosť pacienta.

OĽANO, ktorého poslanci pozmeňujúci návrh k novele zákona o liekoch predložili, ozrejmilo, že zmeny iniciovala spoločnosť združujúca všeobecných lekárov a reagujú na problém s tzv. delegovanou preskripciou.

„Pokiaľ pacient navštevuje špecialistu, lekár mu pri každom vyšetrení pripraví príslušný recept. Môže tak urobiť do termínu najbližšej kontroly. Pacient tak pôjde do lekárne bez ďalšej návštevy ambulancie špecialistu alebo všeobecného lekára. Uvoľní sa tak priestor pre vyšetrenie iných pacientov v oboch typoch ambulancií,“ ozrejmila Horváthová.

Priblížila, že pokiaľ lekár špecialista z objektívnych príčin nemôže pacientovi vystaviť elektronický recept, môže ho po súhlase vystaviť aj všeobecný lekár. „Je tak zaistená bezpečnosť pacienta, jasná zodpovednosť indikujúceho lekára a efektívnosť liečby,“ doplnila Horváthová.

Návrh kritizujú viaceré lekárske a pacientske organizácie aj hlavní odborníci ministerstva zdravotníctva.

„Chápeme obavy pacientov i niektorých špecialistov, problémy diskutujeme so všetkými zainteresovanými stranami na pôde ministerstva zdravotníctva. Pacientov ubezpečujeme, že sa k svojim liekom dostanú a ich liečba bude manažovaná lepšie. Je treba dodať, že počas núdzového stavu a mimoriadnej situácie lieky môže i naďalej predpisovať i všeobecný lekár,“ reagovala Horváthová.

Argumentujú bezpečnosťou

Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková odmieta, že po zmene všeobecní lekári už nemôžu predpisovať lieky odporúčané špecialistom.

„Zákon presne určuje, kedy a za akých okolností sa to môže udiať. Podstatnou zmenou je, že špecialista kontroluje ním nastavenú liečbu u pacienta a zároveň znižuje návštevy pacientov v ambulanciách využitím opakujúceho sa receptu,“ povedala.

Poukázala na to, že ak je chronický pacient sledovaný svojím špecialistom alebo všeobecným lekárom, je z dôvodu bezpečnosti liečby pacienta dôležité, aby mal lieky nastavené a kontrolované lekárom, ktorý mu ich odporúča užívať.

„Ide o činnosť, ktorú nemôže prenášať na iného lekára. Pacient má právo na predpis lieku ako súčasť vyšetrenia. Nemôže absolvovať vyšetrenie jeden deň v jednej ambulancii a na druhý deň znovu kontaktovať inú ambulanciu iba pre predpis receptu, ktorý mal dostať u lekára už v predchádzajúci deň,“ zhrnula Palušková.

Elektronické recepty majú lekárom zjednodušiť prácu

Vysvetlila, že pokiaľ je pacientov stav stabilizovaný a kontrolu u lekára má plánovanú o niekoľko mesiacov, nemusí už navštíviť ambulanciu lekára, ktorý liečbu odporúčal.

Má ho kontaktovať SMS, e-mailom alebo telefonicky a požiadať o predpis elektronického receptu, ktorý mu zašlú do lekárne.

Po dohode s pacientom môže lekár vystaviť aj opakujúci sa recept (repetatur) na 12 mesiacov. Takýto recept môže byť vystavený aj v písomnej podobe.

Zmena, ktorú presadili poslanci Národnej rady (NR) SR za klub OĽANO Eva Horváthová, Marek Šefčík a Marek Krajčí, je účinná od začiatku roka.

Zdôvodňovali ju tým, že tzv. delegovaná preskripcia administratívne extrémne preťažuje ambulancie všeobecných lekárov a zbytočne sa zvyšuje ich návštevnosť.

Ministerstvo zdravotníctva SR avizovalo, že je otvorené diskusii v súvislosti s predpisovaním liekov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko