Na hlavný obsah

Pápež vyzval na mier na Ukrajine

Ľudia si zaslúžia mier, vyhlásil Svätý Otec.

Pápež vyzval na mier na Ukrajine
Pápež František sa modlí neďaleko Španielskych schodov. Foto: TASR/AP

Pápež František vyzval v stredu (26. 1.) na mier na Ukrajine a počas pravidelnej týždennej audiencie vo Vatikáne naliehavo prosil, aby sa Európa vyhla vojne. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Prosím, nech už nikdy viac nie je vojna,“ povedal pápež. „Predtým sme hovorili o holokauste – len pomyslite na to, ako bolo vyhladených vyše 5,5 milióna ľudí,“ dodal 85-ročný František.

„Počas poslednej vojny ľudia trpeli hladom a toľkou krutosťou. Zaslúžia si mier,“ povedal pápež. Vyzval veriacich, aby sa „modlili za mier na Ukrajine“.

Pápež aj v nedeľu (23. 1.) vyjadril obavy z „narastajúceho napätia, lebo môže zasadiť nový úder mieru na Ukrajine“, a spochybnil aj „bezpečie na európskom kontinente, ktorý bude znášať širšie dôsledky“.

František označil stredu (26. 1.) za deň modlitieb za mier. Napätie medzi Moskvou a Washingtonom je na hrane noža v súvislosti s Ukrajinou, ktorá je v súčasnosti obkľúčená ruskými vojakmi.

Ruský prezident Vladimir Putin odmieta obvinenie, že plánuje nejakú inváziu na Ukrajinu.

Taliansky minister obrany Lorenzo Guerini takisto v stredu (26. 1.) vyhlásil, že jeho krajina dodrží svoje záväzky v NATO, ale vyzval na rozhovory s Moskvou, ktoré by napätie rozptýlili.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko